Lecsapott a GVH: kamunak bizonyult a másnaposság elleni csodaital

Pénzcentrum2023. szeptember 15. 11:01

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a Regenera revitalizáló és másnaposság elleni ital gyártója és forgalmazója, az SSHS Group Kft. és a Regenera Hungary Kft. alaptalanul állították a termék másnaposság elleni hatását, ezzel megtévesztették a fogyasztókat. A GVH a vállalkozásokat megfelelési program bevezetésére kötelezte, valamint megtiltotta a jogsértő kommunikáció további folytatását.  

A Gazdasági Versenyhivatal februárban indított vizsgálatot a Regenera másnaposság elleni ital gyártójával és forgalmazójával, az SSHS Group Kft-vel és a Regenera Hungary Kft-vel szemben. A vállalkozások többek között közösségi média felületeken, a weboldalukon és országos televíziós csatornán népszerűsítették a Regenera terméket. Jellemzően a termék másnaposság elleni hatását (anti-hangover) emelték ki, vagyis azt, hogy összetevői hatékonyan hozzájárulhatnak a szervezetben az alkohol lebontásához. A hirdetésekben azt is kiemelték, hogy a termék összetevői fokozhatják a természetes méregtelenítést, javíthatják a szellemi frissességet, ezzel azt a benyomást keltették a fogyasztókban, hogy összefüggés van a termék fogyasztása és az egészségük között.

A cégek reklámjai kifejezetten azokat a fiatalokat szólították meg, akik aktív életet élnek, szórakoznak, fesztiválokon, bulikon vesznek részt, miközben tanulnak vagy dolgoznak is. Számukra az előző napi – esetleg túlzott mértékű – alkoholfogyasztást követően fontos, hogy milyen minőségben telik a másnap.

A GVH vizsgálata megállapította, hogy a másnaposság elleni (annak utólagos enyhítésére vagy annak megelőzésére vonatkozó), az alkoholfogyasztást követő napi egészségi állapotot, közérzetet javító hatás nem volt igazolható, emiatt a másnaposság elleni hatásra utaló valamennyi üzenet jogsértőnek minősült. A cégek állításai az élelmiszerekre irányadó ágazati szabályoknak sem feleltek meg.

A GVH Versenytanácsa a döntésnél figyelembe vette, hogy a vállalkozások első alkalommal követtek el jogsértést és az eljárás során végig együttműködőek voltak, ezért a bírság kiszabása helyett figyelmeztetést adott. Emellett a nemzeti versenyhatóság kötelezte a cégeket, hogy alakítsák ki a versenyjogi előírásoknak való megfelelési programjukat és a jogsértés megelőzését biztosító saját belső eljárásrendjüket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A GVH ezúton is felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy mindig legyenek körültekintőek, amikor az alkohol gyorsabb lebontását ígérő másnaposság elleni szerek hirdetéseivel találkoznak. Ugyanis ezek használatával sem kerülhető el a túlzott alkoholfogyasztás miatt kialakult lassabb reakcióidő és a szervezet hosszabb ideig tartó regenerálódása.

Az ügy hivatali nyilvántartási száma: VJ/2/2023.

 

Címkék:
gvh, alkohol, gazdasági versenyhivatal, alkoholfogyasztás,