Bosszantó kártyalimit él a magyar boltokban: mégis, mi szükség van erre?

Pénzcentrum2019. január 25. 14:31

Magyarországon egyre jobban terjed a bankkártyás vásárlások száma, de a mobiltárcás fizetések is egyre inkább kezdik kiszorítani a készpénzt. Ma már szinte minden kártya alkalmas az érintéses. Ha 5000 forintot meg nem haladó összegben vásárolunk, akkor ehhez még a PIN-kódunkat sem kell megadni. Ez kétségkívül a legkényelmesebb módja a vásárlásnak. Érdekes adat, hogy az 5000 forintos limittel a világ tízedik legszigorúbb országa vagyunk.

Az utóbbi években jelentősen megkönnyítette a vásárlást az érintéses fizetés bevezetése - csak oda kell érintenünk a kártyánkat a terminálhoz, és 5000 forint alatt még a PIN-kódunkat sem kell beírni. Sokkal egyszerűbb ez a fizetési mód annál, mintha folyton dugdosni kéne a kártyát a terminálba, ráadásul így már a kezünkből sem kell kiadni. Az MNB adatai szerint a 2017-es évben a kártyás vásárlások 63 százaléka érintéssel történt.

Igen ám, csakhogy ez az 5000 forintos korlátozás a világ egyik legalacsonyabb limitje.

A plafon érthető: mi sem örülnénk neki, ha a kártya ellopása esetén mindenki kedvére vásárolgathatna vele. Épp ezért nincs is olyan ország, ahol nincs érvényben valamilyen korlátozás. A limitet a kártyakibocsátó a helyben működő bankokkal közösen határozza meg, feltehetően figyelembe véve az ország árszínvonalát és vásárlási szokásait. Így ez érthető módon földrajzi elhelyezkedéstől is függ. Így amíg nálunk ez 5000 forint, Japánban pont a tízszerese.

Loading...

Az első tízben az ázsiai országok szerepelnek az Expert Market összeállítása szerint. Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Kínában és Japánban még mindig a készpénzes vásárlás dominál. Kína a második, ott 41 000 forint ez a limit, azaz egy átlagos vásárlásnál ott sem kell bíbelődni a pin beírásával. Európából Dánia fért be a tízbe: az északi, hagyományosan drága országban 15 100 forint a limit.

És hogy hol van Magyarország? A világ legszigorúbb országai között. Egészen pontosan Magyarországon a tízedik legalacsonyabb az érintéses vásárlás limitje, de a régiónkból több ország is legszigorúbb tízben van:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Loading...

A legszigorúbb Lengyelország: náluk mindössze 3700 forint a limit, de bekerült még Szlovénia, Bulgária és Oroszország is a legalacsonyabb plafont megállapító országok tízes listájába. Európán kívülről Brazília, Törökország és Chile szerepel a listán, azaz elmondható, hogy Kelet-Közép-, Kelet- és Dél-Kelet Európa mellett Dél-Amerikában a legszigorúbb ez a szabályozás.

Címkék:
vásárlás, pénz, fizetés, bankkártya, paypass, terminál, penzcentrum, kártya,