Durván felmehet a borok ára: mutatjuk, mely típusok érintettek

Biró Attila2018. április 27. 17:00

Egy friss nemzetközi jelentés szerint világszinten drágulhat a bor. Ennek pedig az az oka, hogy a termelés világszinten drasztikusan lecsökkent, miközben a fogyasztás alacsony mértékben, de folyamatosan növekszik. A kutatás kapcsán kíváncsiak voltunk arra, mit jelent mindez Magyarországon, mely borok esetében készülhetünk drágulásra.

A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) friss jelentése szerint a világ bortermelése történelmi mélypontra került 2017-ben. A szervezet adatai szerint ugyanis 2017-ben 250 millió hektoliter bort állítottak elő, ami 8,6 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban.

Loading...

A grafikonon jól látható, hogy bár a globális fogyasztási szint továbbra is teljesíthető, a termelés szintje nagyon közel került a fogyasztáséhoz, ebből pedig a jelentés szerint az a következtetés vonható le, hogy

a bor piaci ára valószínűleg emelkedni fog.

A kutatás egyébként kitér arra is, hogy a tavalyi, rekord alacsony hozam okát egyértelműen a kedvezőtlen éghajlati viszonyokban kell keresni.

Mi a helyzet itthon?

A világtrendek vizsgálata után kíváncsiak voltunk arra is, mi a helyzet itthon. Az OIV adatai alapján Magyarországon az előállítást és a fogyasztást tekintve nem annyira drasztikus a helyzet, mint világszinten.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Loading...

Sőt 2014-hez képest - amikor nagyon közel volt az előállítás és a fogyasztás mértéke - a termelés 2017-re valamelyest el tudott lépni a fogyasztástól, de a számok azért itthon is elég közel vannak egymáshoz. Ennek apropóján megkérdeztük a 2018-as Borászok Borásza díjra jelölt Áts Károly, tokaji borászt, mire készülhetünk Magyarországon:

Az igaz, hogy 2016-2017-ben nagyon kevés szőlő volt, de én azt látom, hogy a több százezres, esetenként több milliós palackmennyiséggel legyártott, jellemzően hipermarketekben értékesített tömegborok ára nem növekszik. Ellenben a komolyabb minőségű, birtok- illetve aszúborok esetében a magas kereslet miatt tapasztalható, és várható is további áremelkedés. És igen, ez a drágulás például a Tokaj-hegyaljai borvidéken is jelentkezhet.

A szakértő azonban azt is hozzátette, hogy a 2018-as termésről egyelőre senki nem tud semmit, hiszen a szőlőtőkék még csak most fognak virágba borulni.

Címkék:
vásárlás, bor, pénzcentrum.hu, borászat, szőlő, aszú,