Újabban Luxemburgban és Japánban költik a pénzt a magyarok?

Pénzcentrum2016. február 9. 13:30

Több mint 30 ezer bankkártya vizsgálata alapján kiderült, hogy a magyarok a tavaly év végi időszakban átlagosan 54 044 forint összegben használták kártyájukat, és sokan voltak, akik Luxemburgban, vagy Japánban vásárolgattak a karácsonyi időszakban. 

Egy nagyjából Hajdúböszörmény méretű város lakosságának megfelelő számú kártya használatának tendenciáit és kiugró értékeit vették alapul a Sberbank Magyarország Zrt. felméréseben. A vizsgált időszak 2015 szeptembere és decembere közé esett, és amint arra számítani lehetett, az év utolsó hónapjában megugrott a kártyás tranzakciók száma, illetve az ilyen módon mozgatott pénz összege.

A felmérésben szereplők december hónap folyamán egyenként átlagosan 54 044 forint összegben használták kártyájukat, amibe beletartozik a készpénzfelvétel, a hagyományos és érintés nélküli (PayPass) vásárlás, illetve az online fizetés is.

Ez az összeg egyébként - szintén átlagosan és egy főre vetítve - 9452 forinttal, 17,5 százalékkal magasabb, mint az iskolakezdés hónapjában bonyolított forgalom. A készpénzfelvételektől megtisztított adatok viszont azt mutatják, hogy a vásárlások aránya még ennél is jobban, 21,2 százalékkal nőtt szeptemberhez képest.

A PayPass vásárlásokat illetően szintén jelentős növekedés figyelhető meg a vizsgált kártyák használata alapján. Míg szeptemberben mindössze 14 ezer sikeres tranzakciót bonyolítottak a kártyákkal, addig novemberben már kicsivel több, mint 18 500-at, decemberben pedig 24 ezer tranzakció fölé ugrott ez a szám.

Megjegyzendő, hogy bár az összes kártyás vásárlás 14,3 százaléka érintés nélkül történt, a teljes, kártyával vásárlásra fordított összegnek ezek a tranzakciók mindössze csak 7 százalékát tették ki.

A kártyák felhasználási helye is igen beszédes jellegzetességeket mutat. A résztvevő kártyákkal elköltött összesített összeg alapján a következő helyeken fizették a legtöbbet decemberben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Forintban:

  • áruházban
  • benzinkúton
  • élelmiszerboltban/szupermarketben
  • közműszolgáltatónál
  • elektronikai üzletben

A fenti sorrend leginkább a karácsonyi készülődésre és az ünnepi teendők megszervezésére utal. Míg, ha az euróban regisztrált tranzakciók helyének sorrendjét vizsgáljuk, akkor már inkább rövidebb külföldi utak - mint például egy sítúra - képei rajzolódnak ki:

  • benzinkút
  • szálláshely (hotel, motel, stb.)
  • élelmiszerbolt/szupermarket
  • utazási iroda/utazásszervező
  • ruházati üzlet

Az összes költés szerint rangsorolt tranzakciók helye is rímel a fenti listákra. A forintban történt ügyletekből a legtöbbet értelemszerűen Magyarországon kezdeményezték. A második a sorban Nagy-Britannia, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük a szigetországban élő magyarok magas számát. A harmadik azonban egy nem várt ország, Luxemburg.

Az euróban bonyolított tranzakciók helyeinek hasonló listáját szintén Magyarország vezeti, utána azonban két, síterepeiről híres ország következik: Ausztria, illetve Németország. Ám, míg ezek az országok nem okoznak meglepetést, arra még a bank elemzői sem számítottak, hogy a legtávolabbi ország, ahol decemberben használták a bank kártyáját, Japán lesz.

Címkék:
vásárlás, bankkártya, felmérés, tranzakció,