Ezeket az ezreseket már sehol nem fogják elfogadni

Pénzcentrum2016. január 10. 07:05

Elszakadt bankjegy? Kopott pénzérme? A sérült bankjegyet, pénzérmét senki nem köteles elfogadni tőlünk, ha fizetni szeretnénk vele, de akkor mihez kezdhetünk vele? Mutatjuk, hol és hogyan válthatod be, ha épp egy sérült bankó lapul a pénztárcádban.

Bár a készpénzmentes fizetés mindenhol rohamosan terjed, ennek ellenére hazánkban még mindig a készpénz a legnépszerűbb fizetési forma a kiskereskedelemben. Az pedig bárkivel könnyen megtörténhet, hogy nála lévő pénz véletlenül elszakad, vagy beszennyeződik.

Hol válthatom be a sérült pénzt?

A nehezen felismerhető vagy sérült pénzt senki nem köteles tőlünk elfogadni, ha fizetni szeretnénk vele, ezekkel a bankjegyekkel a hitelintézetekhez és a postahivatalok pénztáraihoz valamint a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) fordulhatunk.

A sérült bankjegyek beváltása az előbb felsorolt intézményeknek kötelező, de hitelintézetek és a postahivatalok ezt feltételekhez köthetik, akár pénzt is kérhetnek érte, vagy elvárhatják például, hogy legyen az adott bankban bankszámlánk. A nehezen felismerhető vagy sérült pénzt azonban az MNB lakossági pénztárában költségmentesen váltja át ügyfelei számára.

Mi számít sérült bankjegynek/érmének?

  • Hiányos bankjegynek az a lyukas bankjegy számít, amelynek felületén legalább egy látható (10 mm2-nél nagyobb területű) lyuk található, valamint az a csonka bankjegy, amely esetében a hiányzó rész meghaladja a 3 mm-t.

  • Sérült bankjegynek számít, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy.
  • Nehezen felismerhető érmének számít, amely megkopott, jelentősen elszíneződött, illetve a külső felületének állapota nem teszi lehetővé a névérték vagy az érmekép felismerését (pl. korrodált forintérme).
  • Sérült érme pedig az, amelyik eredeti alakját elveszítette.

Érdemes azonban tudni, hogy:

Hiányos sérült forintbankjegy abban az esetben váltható át, ha a bankjegynek több mint 50 százalékát benyújtják. Azokat a hiányos sérült bankjegyeket, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50 százalékot, az MNB térítés nélkül bevonja a forgalomból

- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Ezeket a bankjegyeket  még 30 naptári napon keresztül őrzik, ekkor még benyújthatjuk a pénz hiányzó részeit. Az azonban fontos, hogy a részeknek azonos bankjegyhez kell tartozniuk.

Mi a helyzet, ha nem lehet megállapítani a pénz értékét?

A különböző nehezen felismerhető érméket csak akkor tudjuk beváltani a postákon vagy a hitelintézeteknél, ha ott a helyszínen egyértelműen meg tudják állapítani az átváltani kívánt érmék címletét, valódiságát és mennyiségét.

Ha a pénztáros nem tud egyértelműen dönteni a sérült érmék átválthatóságáról, akkor átvételi elismervény, jegyzőkönyv, esetleg az átvételt igazoló más dokumentum kiállításával veszt át a kérdéses érméket. A kérdéses érme pedig az MNB szakértői bizottságához kerül megvizsgálásra.

  • Ha az érme átváltható, akkor az MNB az ellenértéket a beküldő hitelintézetnek, illetve a postának átutalja, ahonnan ezt majd később megkaphatjuk.
  • Ha az érme nem váltható át, akkor az MNB értesíti az érmét beküldő hitelintézetet, illetve postát, aki pedig értesít erről minket.

Címkék:
vásárlás, pénz, mnb, bankjegy, érme, sérült,