Lecsapott az átverős pénzváltó: ez volt a nagy trükk

Pénzcentrum2015. augusztus 10. 11:30

A nyár közepén sok a turista Magyarországon, a magyarok is leginkább most utaznak: nem meglepő, hogy sok a trükkös valutaváltó is.

Az V. kerületi Rendőrkapitányság nyomozást folytat egy 42 éves bolgár állampolgárral szemben, csalás megalapozott gyanúja miatt.

A profi csencselő július végén egy Váci utcai valutaváltó előtt vadászott azokra, akik pénzt akartak váltani - a hivatalosnál kedvezőbb árfolyamot kínált.

Az átverés abból indult ki, hogy a külföldiek nem ismerték jól a magyar bankjegyeket: egy férfinak a váltás során fehérorosz rubelt is kevert a magyar bankjegyek közé (1 forint = 55 fehérorosz rubel), majd miután nyélbe ütötte az üzletet, a megszerzett készpénzzel egyszerűen elfutott. A rendőrök a helyszín közelében menekülés közben elfogták a csalót.

Milyen trükkök vannak még?

Ez persze csak az egyik trükk a csaló valutázók széles palettájáról, és ne gondoljuk, hogy csak külföldieket tudnak átverni.

A Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesületéhez (MPOE) rendszeresen érkeznek jelzések átverős pénzváltókról. Ezek általában úgy csalják lépre az áldozatokat, hogy a váltóhelyeknél ráígérnek az árfolyamokra (például jóval olcsóbban vehetünk náluk eurót, mint a hivatalos árfolyam).

A hiszékeny vásárlókra minden esetben kevesebb pénzt, vagy teljesen értéktelen valutákat sóznak, vagy a forgalomból már kivont bankjegyekkel trükköznek. Az is előfordul, hogy egy kötegben adják oda a pénzt, majd eltűnnek, mielőtt az áldozat átszámolhatná azt (és természetesen rájön, hogy nincs meg az ígért összeg).

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Néha a tizedesvesszővel játszanak: megegyeznek az ügyféllel abban, hogy 312 forintért vesznek tőle eurót. A számológépükbe azonban már 310,2-es árfolyamot írnak be.

De mire figyeljünk?

Érdemes eleve hivatalosan számon tartott, a Magyar Pénzváltók Országos Egyesületéhez (MPOE) tartozó pénzváltót választani, de az utcai váltókat mindenképp kerüljük el

- mondta el a Pénzcentrum kérdésére Kósa Zoltán, az egyesület elnöke. Ugyan sokfelé találunk pénzváltókat, de érdemes megfontolni, hogy mégis, kinél szerezzük be a szükséges valutát, az alábbiakra mindenképp érdemes odafigyelni:

  • A pénzváltó megközelíthetősége
  • A váltó pénztárosa mennyire tűnik megbízhatónak
  • Mennyire biztonságos a hely, el tudjuk-e úgy tenni a pénzünket, hogy ne raboljanak ki
  • Érdemes olyan pénzváltót választani, ahol az úgynevezett intim kassza használata biztosított
  • A megbízható helyeken az aktuális árfolyamot jól látható helyen tüntetik fel. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a nagy betűvel kiírt árfolyamot több helyen csak bizonyos váltási összeg felett érhetjük el, az alatt egy kevésbé kedvező árfolyamon válthatunk valutát
  • Ne csak az árfolyamot tartsuk szem előtt, hanem az átváltási díjról is tájékozódjunk! Ezek egyébként akár cégen belül is eltérhetnek, vagyis ugyan annak a váltónak a belvárosi váltóhelyén más díjat fizethetünk, mint a reptéri kirendeltségen. Fontos, hogy a költségek egyes helyeken százalékosak, máshol viszont fixek lehetnek, így a váltáskor ezt sem árt szem előtt tartani.

Az utcai "tuti" árfolyamos váltókat mindenképp kerüljük, nem elég, hogy bizonylatot nem kapunk, előfordulhat, hogy nem a megállapított árfolyamon kapjuk meg a pénzt, sőt, akár hamis bankókba is könnyen belefuthatunk.

Címkék:
átverés, pénzváltás, pénzváltó, rubel árfolyam, kivont bankjegyek,