Ezeket a fagyizókat mindenképpen kerüld el idén nyáron

Pénzcentrum2015. július 25. 07:03

Megolvadt, visszafagyasztott, túldekorált fagyi? Amennyiben ezeket látjuk egy fagylaltozóban, akkor érdemes átgondolni a vásárlást. Már néhány apróságból tudhatjuk, hogy valóban jó minőségű fagylalttal van-e dolgunk. A Pénzcentrum összegyűjtötte, mire érdemes figyelni.

A kánikulában könnyen belefuthatunk egy-egy romlott ételbe vagy italba. Azonban arra is érdemes odafigyelni, hol fagyizunk a nyáron. Az újrafagyasztott fagylalt például komoly élelmiszerbiztonsági kockázat, mert az így esetelegesen belekerülő baktériumok a felolvadás során elszaporodhatnak és megbetegedést okozhatnak.

A rossz fagyi árulkodó jelei:

  • megolvadt
  • visszafagyasztott (kemény, víz ízű)
  • túldekorált
  • jellegtelen, üres ízű vagy túlaromásított
  • természetellenes színű
  • kellemetlen illatú
  • fogyasztás után zsíros utóérzetet képez a szájban
  • mellékíze van
  • túlzottan habosított, könnyű
  • jégdarabok vannak benne

Mire kell figyelni?

Egy fagylaltozóba betérve mindig figyeljük meg az árusítóhely környezetét, ha az nem tiszta és rendezett és az árusítást végző személy szennyezett ruhában, kötényben, ápolatlan hajjal, műkörmökkel, kézékszerekkel dolgozik, akkor már feltételezhetjük, hogy a fagylaltra sem fordítanak kellő gondot.

Figyeljük meg, látunk-e fogyasztói tájékoztatót, kapunk-e pontos információt a fagylaltok allergén összetevőiről, és a színes fagylaltok mellett, szinezékek használata esetén a gyerekek figyelmére gyakorolt hatásra figyelmeztetnek-e.

Érdemes megnézni a fagylaltpultba helyezett tégelyeket is. Egy tégelyben csak az azonos készítésű fagylalt lehet, az előző tégelyben megmaradtat tilos átrakni másik fagylaltra. Árulkodik a fagylalt szemmel jól látható állaga is. Ha megolvadt, összeesett, vizes benyomást kelt, ne vásároljunk belőle - tájékoztatta a Pénzcentrumot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Biztonsági tippek fagylaltozáshoz

  • A fagylalt hőmérséklete nem emelkedhet -8 °C fölé. Ha a pultban van kijelző hőmérő, ellenőrizzük a hőmérsékletét.
  • Figyeljük meg a díszítést! Az a jó, ha a fagylaltot csak ehető, tiszta élelmiszerekkel díszítik.
  • Az árus használjon folyó vizes kanálöblítőt, vagy minden tégelyben külön adagoló lapátot.
  • A fagylaltpult legyen zárt, cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől védett kialakítású.
  • Kézmosási lehetőség a pult közelében legyen biztosított.
Mi kell ahhoz, hogy fagylaltot árulhassunk?

Ha mozgó fagylalt árusításba kezdenénk, akkor szükségünk lenne egy biztonságos árusító pultra, amely kellően hűt és rendelkezik kézmosóval. Fontos, hogy feltüntessük a vállalkozásunk nevét és címét is a kocsin. Mindig legyen nálunk a készleten lévő fagylaltjaink származási dokumentumai és az árusításra való jogosultságot igazoló dokumentum is. Az árusítás előtt pedig kérjük a közterület kezelőjének hozzájárulását.

A NÉBIH kockázati besorolásuk, illetve lakossági bejelentés alapján, értelemszerűen nyáron gyakrabban ellenőrizi a fagylaltozókat. Nagy figyelmet kapnak ilyenkor az idegenforgalmilag fontos területek, például a Balaton. A nyári akcióellenőrzés július elejétől augusztus végéig tart.

Címkék:
vásárlás, élelmiszer, nébih, fagyi,