Na, ők a vasárnapi boltzár legnagyobb vesztesei

Portfolio2015. július 3. 17:25

Májusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Elsősorban a nem-élelmiszer jellegű kiskereskedelem bővül dinamikusan, és meglehet, egy másik helyen már a vasárnapi boltzár hatását tapasztaljuk.

Az előzetes adatközléskor csak három részterületre látunk rá. Ebből az üzemanyag-kiskereskedelem 5,6 százalékos dinamikája kilenc havi mélypontot jelent - észrevehető a kapcsolat az üzemanyagárak drágulásával.

A nem-élelmiszer jellegű kiskereskedelem 9,7 százalékos dinamikája viszont erősnek mondható, itt a válság során elhalasztott fogyasztás is fűtheti az egyre nagyobb reálkeresettel rendelkező lakosság vásárlási kedvét.

Figyelemre méltó viszont, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem dinamikája látványosan esik vissza. Ez a kör valójában az "élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes" kereskedelmet jelenti.

Ennek az éves növekedési üteme immár csak 1,1 százalék.

Ez két okra vezethető vissza:

  • Az egyik, hogy az ebbe a körbe tartozó boltok viszonylag hamar bevezették az online pénztárgépet, így a fehéredési hatás lassan eltűnhet az éves indexekből.
  • A másik ok, hogy ez a kör magába foglalja a hipermarketek is, amelyek tipikus célpontjai voltak a vasárnapi bevásárlóknak.

A KSH egyébként az "élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes" kiskereskedelmet két kategóriába sorolja. Az egyik az "élelmiszer, ital, dohányáru", a másik pedig az "élelmiszer jellegű vegyes" költés. Ez utóbbiba tartozhatnak a hipermarketek, vagyis itt kellene a nagyobb lendületvesztést látnunk. Ezt majd csak a részletes adatok megjelenésekor ellenőrizhetjük, de mindenesetre már az áprilisi adatok láttán is tapasztaltuk ezt a hatást, ezért egyre inkább körvonalazódik, kik a vasárnapi boltzár vesztesei.

Címkék:
vásárlás, élelmiszer, kereskedelem, boltzár,