TOP 5: ezek a magyar boltok legnagyobb átverései

Pénzcentrum2015. május 5. 16:45

Nem csak a trükkös mérlegek jelentenek veszélyt a pénztárcánkra: a boltokban több olyan eszközzel is találkozhatunk, amelyekkel meglepően könnyen becsapják a vásárlókat. A Pénzcentrum mutatja az 5 legkeményebbet.

5. Minden ötödik áruházi mérleg többet mér

Kedden robbant a bombahír: hatósági vizsgálatok szerint egy vásárlásnál átlagosan 207 forinttal kellett többet fizetni a szabálytalan mérés miatt. A tapasztalatok szerint leggyakrabban az élelmiszer-áruházláncokban, és a kisebb élelmiszerüzleteknél fordult elő, hogy többet mutatott a mérleg.

A többletszámolás oka a legtöbb esetben az volt, hogy a mérést végző alkalmazottak a termék tömegébe a csomagolóanyagot is belemérték. Ez pedig szabálytalan, az a kereskedő, aki így jár el, megtéveszti a vásárlókat - hívta fel a figyelmet a fogyasztóvédelmi hatóság.

Szintén jogsértő, amikor a valódi mennyiségnél azért mutat többet a mérleg, mert az pontatlanul van beállítva. Volt, hogy kisebb súlypótló eszközzel trükköztek az üzletben, vagy a méréshez manipulált súlyt használtak. Előfordult az is, hogy a méréshez használt súly aljára tettek egy érmét, amely miatt már nem a valós mennyiséget mutatta a műszer. De arra is volt példa, hogy kitámasztották a mérleget, hogy másként billenjen, az így mért mennyiség sem valós.

4. Furcsa leárazások

Különösen a ruházati boltokban találkozhatunk azzal, hogy az akciós időszak, kuponos hétvége előtt kicsit felpumpálják az árakat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy magasabb összegből jön le a kedvezmény.

A vásárló így könnyen belefuthat abba, hogy a kedvezményes ár valójában annyira nem is kedvezményes. Azok a boltok, amelyek már az akciós szezon kezdetén 70-80 százalékos árengedményt kínálnak, szinte biztosan felpumpálták az árakat az akció előtti napokban.

3. Egyre kevesebb van benne

Ez nem feltétlenül a kereskedők, hanem általában inkább a gyártók hibája: a "százas" papírzsebkendő igazából már csak "kilencvenes", mert az évek során eltűnt néhány darab a csomagolásból. A cigarettásdobozban az évtizedeken át megszokott 20 helyett csak 19 szál füstölnivaló bújik meg. A korábban két decis tejfölös pohárból "elpárolgott" fél deci.

Persze van példa növekedésre is, igaz, nem pozitív példáról van szó. A WC-papír kartongurigájának átmérője megnőtt ugyan, csakhogy emiatt kevesebb lapot tekernek rá, mert a tekercs átmérője nem nőtt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

2. Biztos, hogy megéri?

Tipikus lehúzás, hogy drágább a termék, ha többet vásárolnunk egyszerre - pedig az áruházláncoknak elvileg ilyenkor kellene a legnagyobb kedvezményeket adniuk. Előfordult olyan eset, ahol megduplázták egy joghurt darabonkénti árát arra az időszakra, amikor tízesével (elvileg) olcsóbban lehetett volna megvenni. Az akció végeztével érdekes módon a joghurt ára is visszaesett a felére.

1. A nagyobb kiszereléssel jobban járunk?

Sokszor már automatikusan nyúlunk a polcon a nagyobb kiszerelésű termékhez, mert azt gondoljuk: a nagyobbal jobban járunk. Lehet, hogy ilyenkor a végén többet fizetünk, de úgy érezhettük, jól döntöttünk, mert sokkal többet kaptunk a pénzünkért, mintha a kisebbet választottunk volna.

Ellenben nem pihenhetünk, a boltban továbbra is mindig nézzük meg az egységárát a termékeknek. Ugyanis megdőlni látszik a nagyobbal jobban járunk gondolat.

Mutatunk néhány konkrét példát, KATTINTS IDE!

Címkék:
vásárlás, bolt, átverés,