Gyomorforgató! Hogy kerülnek ezek az állatkák az ételeinkbe?

Pénzcentrum2015. január 9. 11:33

December óta új élelmiszercímkék jelzik az allergén anyagokat. Számos olyan allergén van, amiről aligha tudjuk, miben is fordulhatnak elő. Mikor eszünk például csillagfürtöt, vagy fejlábút?

Az új élelmiszer címkéket érintő rendelet előírja, hogy a vásárlónak minden allergénnel, étel-intoleranciát okozó anyaggal kapcsolatos információt meg kell kapnia, még a boltban. Így minden olyan anyagot, ami a hivatalos listában szerepel, külön kiemelve kell jelölni az összetevők között úgy, hogy már első ránézésre könnyen tájékozódhasson mindenki. Amennyiben nem előre csomagolt élelmiszert veszünk, úgy a helyszínen kell vagy szóban, vagy a kihelyezett táblák, táblagépek egyikén írásban megkapnunk a szükséges információt. Ezeket láthatjuk feltüntetve:

  • Glutént tartalmazó gabonafélék (azaz búza, rozs, árpa, zab, tönkölybúza, kamut, illetve hibridizált fajtái) és a belőlük készült termékek
  • Rákfélék és a belőlük készült termékek
  • Tojás és a belőle készült termékek
  • Hal és a belőle készült termékek
  • Földimogyoró és a belőle készült termékek
  • Szójabab és a belőle készült termékek
  • Tej és az abból készült termékek (beleértve a laktózt)
  • Diófélék, azaz mandula, mogyoró, dió, kesudió, pekándió, brazil dió, pisztácia, makadámia vagy queenslandi dió
  • Zeller és a belőle készült termékek
  • Mustár és a belőle készült termékek
  • Szezámmag és a belőle készült termékek
  • Kén-dioxid és bizonyos szulfitok
  • Csillagfürt és a belőle készült termékek
  • Puhatestűek és a belőlük készült termékek

A gluténnal, a tejjel, a tojással kapcsolatban általában tudjuk, vagy legalábbis sejtjük, miben találhatjuk meg őket. Azonban van pár olyan tétel a listán, melyekről ha tudjuk is mik azok, nehezen tudjuk elképzelni, milyen élelmiszerben találhatók "rejtett" összetevőkként. Így adott esetben érzékenyen érint bennünket, amikor egy

"nyomokban puhatestűeket tartalmaz"

felirattal találkozunk egy csomagoláson. De azzal kapcsolatban is elbizonytalanodhatunk, mikor eszünk csillagfürtöt, vagy hogy miben vannak szulfitok.

Kén-dioxid és szulfitok

Az élelmiszeriparban általában tartósítására használják ezeket a vegyületeket, így például a borban, vagy élelmiszer-adalékanyagként is megtalálhatók - tájékoztatta a Pénzcentrumot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága. Így tartósítanak többek között savanyúságokat, befőtteket, konzerveket, aszalt, vagy szárított gyümölcsöket és zöldségeket.

Loading...

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Csillagfürt

Vegetáriánus étkezésben húspótló ételek előállítására használják magas fehérjetartalma miatt. Magjából készíthető őrleményét a sütőipar használja, valamint "gluténmentes liszt"-ként a gluténmentesen étkezők körében ismert élelmiszer.

Puhatestűek


Ide tartoznak például a kagylófélék, a rákfélék, a csigafélék, a fejlábúak, mint a tintahal, vagy a polip. Így a belőlük készült ételeknél, konzerveknél, fagyasztott ételeknél egyértelmű a jelenlétük. Emellett minden, ami "tenger gyümölcsei" néven fut, abban is megtalálhatók puhatestűek. De ne lepődjünk meg akkor sem, ha egy száraztészta csomagolásán találkozunk a puhatestűek allergén felirattal, hiszen sok efféle terméket így színeznek, a tintahaltól kapja a sötétbarnás, fekete színét.

Címkék:
vásárlás, élelmiszer, nébih, címke, allergén,