Ezeket a fagyizókat kerüld el idén nyáron: itt a lista

Pénzcentrum2014. július 26. 07:02

Nyáron különösen gyakran futhatunk bele egy ételmérgezésbe, romlott ételbe-italba. A kánikula nem könnyíti meg az áru frissen tartását, a  a baktériumok az élelmiszerekben gyorsabban szaporodnak, ezért ilyenkor többször fordul elő ételmérgezés. Az efféle hányással, hasmenéssel, így folyadékveszteséggel járó megbetegedések azért is igen veszélyesek, mert nyáron amúgy is sokkal több folyadékra van szükségünk.

Többek között a kiszáradás és más kellemetlen tünetek elkerülése végett érdemes nagyon odafigyelni, hol fagyizunk. Szerencsére viszonylag könnyű észrevenni, ha valami baj van a nyári desszerttel. A fagylalt minőség-károsodásának ugyanis jól látható jelei vannak. A felolvadt és újra fagyasztott fagylaltban ésfelületén jégkristályok, jégdarabok találhatók. Az újra fagyasztás komoly élelmiszerbiztonsági kockázat, mert a fagylaltba esetlegesen bekerült baktériumok a felolvadás során elszaporodhatnak és megbetegedést okozhatnak. A fagylalt összetételét tekintve jó táptalaj a baktériumok számára, ezért még alacsony tárolási hőmérsékleten is csak rövid ideig (általánosan 72 órán át) tárolható. Nem mindig látható a vásárló számára, ha a tégelyekben a maradék fagylaltra újabb készítésűt töltenek, ilyenkor fennáll a gyanú, hogy a maradék fagylalt megengedett tárolási ideje már lejárt - tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).

Könnyen lehet, hogy te is ettél már úgy fagyit, hogy az alábbi feltételek közül néhány egyáltalán nem stimmelt. Mázli, ha nem lett semmi bajod. Biztonsági tippek fagylaltozáshoz:

  • Olyan helyen fagyizzunk, ahol az adagolópult és környezete tiszta és rendezett.
  • A fagylaltpult legyen zárt, cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől védett kialakítású.
  • Szabadtéri árusításnál a pultot ne érje közvetlen napfény.
  • Emellett védje vízhatlan ernyő az időjárás káros hatásaitól.
  • A tároló és kiszolgáló eszközök legyenek tiszták.
  • A fagylalt ne legyen olvadt, ne folyjon.
  • A fagylalt hőmérséklete nem emelkedhet -8 °C fölé. Ha a pultban van kijelző hőmérő, ellenőrizzük a hőmérsékletét.
  • Figyeljük meg a díszítést! Az a jó, ha a fagylaltot csak ehető, tiszta élelmiszerekkel díszítik.
  • Az árus használjon folyó vizes kanálöblítőt, vagy minden tégelyben külön adagoló lapátot.
  • A leöblített kanalat ne a pultra helyezett szivacson, törlőruhán víztelenítse, mert ezek ideális telephelyei a baciknak.
  • A tölcsért szalvétával fogja meg és azzal adja át neked.
  • A kiszolgáló személy megjelenése (haja, ruházata) legyen higiénikus, kezei, körmei tiszták, műkörmöt, kézékszereket ne viseljen. 
  • A fagylaltpult közelében legyen kézmosási lehetőség.

Azt is fontos, hogy amennyiben mozgó kiskocsin veszünk fagyit, a fagylalt előállítójának és árusítójának neve és címe jól olvashatóan legyen feltüntetve. A mozgó árusító jármű legyen tiszta, árusítás közben környezeti tényező és a járműforgalom ne szennyezze a terméket.

A NÉBIH egyébként évek óta gyakori ellenőrzéseket tart a nyári szezonban, és a cukrászdákat, fagylaltozókat is figyeli. Sőt, a fagylalt előállítását és forgalmazását fokozottan ellenőrzik

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 

Címkék:
vásárlás, nébih, fagyi,