Közeledik a határidő, kerülje el a bírságot

Pénzcentrum2016. május 26. 14:01

Alig több mint fél évük maradt a hazai vállalkozásoknak, hogy eleget tegyenek az energiahatékonyságról szóló törvény előírásainak. A legtöbben természetesen csak a kötelezettséget látják a szabályozásban, pedig komoly költségcsökkentést is el lehet érni a kötelező audittal.

Az Európai Unió 2012-es irányelve alapján megalkotott energiahatékonyságról szóló törvény értelmében bizonyos méretkategória felett 2015-től minden hazai vállalatnak kötelező energetikai auditot végeztetnie. Akik tavaly ennek nem tettek eleget, azoknak ezt legkésőbb 2016 végéig pótolniuk kell, a türelmi idő letelte után ugyanis komoly szankció kiszabására kell felkészülniük.

Loading...

A legtöbb hazai vállalkozás elsőre természetesen csak a kötelezettséget, a temérdek új teendőt, illetve a papírmunkát látja az előírásban - az auditálás költségvonzatáról már nem is beszélve -, pedig nem feltétlenül a szabálynak való megfelelés adja önmagában az értékét az auditálás folyamatának. Az előírás tudatos beépítése a vállalat struktúrájába ugyanis hosszú távon csökkentheti a fenntartási költségeket, és növelheti a vállalat versenyképességét is.

Az energetikai audit nem jelent mást, minthogy egy meghatározott módszerrel felmérik az adott épület vagy létesítmény veszteségpontjait, és meghatározzák, illetve számszerűsítik az energia-megtakarítási lehetőségeket. Az audit során a veszteségfeltárás mellett korszerű módszerek alkalmazásának lehetőségeit is vizsgálják, amelyek lehetnek a megújuló technológiákat, valamint a hulladékhő hasznosítást alkalmazó lehetőségek vagy energiatudatos felhasználást célzó javaslatok, intézkedések is.

Az auditban foglalt ajánlások beépítésével - a vállalkozás méretétől és típusától függően - akár 40-50 százalékos költségcsökkentést is el lehet érni.

Mivel azonban az érintett vállalatok többsége - bár tisztában vannak az előírással - még nem tett eleget az előírásnak, ezért jövő héten a Pénzcentrum kiemelten foglalkozik majd a témával. Írunk majd az EU 2012/27/EU irányelvben foglalt energiahatékonysági előírásokról, illetve arról, hogyan épültek ezek be a magyar jogrendszerbe. Kitérünk majd az auditálás folyamatára, és az ezzel elérhető hatékonyságnövekedésre, de foglalkozunk majd a kiskapunak tekinthető ISO 50001-es szabvánnyal is.

Természetesen olvasóink kérdéseire is számítunk a témában; a kérdéseket az MVM Partner szakértői válaszolják majd meg. A leveleket a következő címre várjuk: penzcentrum@penzcentrum.hu
Címkék:
vállalkozás, energetikai audit, iso50001,