231 ezer ellenőrizhetetlen társas vállalkozás működik ma Magyarországon!

Pénzcentrum2009. február 24. 12:45

Elérte a kritikus tömeget a magyar gazdaságban az ellenőrizhetetlen, megbízhatatlan cégek aránya. A mérlegadásra kötelezett cégek egyharmada nem készít mérlegjelentést, havonta átlag 700 cégnek függeszti fel adószámát az APEH, ráadásul a hazai, valóban működő vállalkozások követeléskezelési gyakorlata még mindig megdöbbentően naiv − hívja fel a figyelmet Csatlós Csilla, az egyik hazai követeléskezelő, a Direktinfo vezetője. Ezek a jelenségek kedvező terepet biztosítanak a megrendeléseik csökkenésétől rettegő vállalatok lehúzására szakosodott, fehérgalléros bűnözők számára.

Adatszolgáltatónk, a CompLex Céghírek kimutatása szerint 548 ezer, elvben működő, adatközlésre kötelezett hazai vállalkozás közül 2008-ban mindössze 317 ezer készített mérlegjelentést − hívta fel a figyelmet Csatlós Csilla, az egyik legnagyobb hazai követeléskezeléssel foglalkozó csoport, a Direktinfo ügyvezetője. A vállalkozások mérlegjelentése világszerte a jogszerű működés előírt és ellenőrzött alapkövetelménye, melynek elmulasztását a cégek törlésével szankcionálják. A magyar gyakorlat azonban végtelenül engedékeny, tízezrével működnek cégek, amelyek ezen kötelezettségüknek évek óta nem tesznek eleget.

Tapasztalatunk szerint a kereskedelmi forgalom egyötöde egyéni vállalkozókon keresztül valósul meg, akiknek száma 396 ezer körül van. Az egyéni vállalkozók pénzügyi teljesítményét, eredményeit semmilyen hivatalos módon nem tudják a hitelező cégek vizsgálni, annak ellenére, hogy őket is folyamatosan átutalással szolgálják ki. Ennek eredménye, hogy összesen 627 ezer cég működése, hitelképessége a velük partneri kapcsolatra lépni kívánó vállalkozások számára ellenőrizhetetlen.

APEH-adat szerint a 2008-ban alapított 8000 vállalkozás közül már nem találnak meg több mint hétszázat. Ezt az adatot erősíti a Direktinfo statisztikája is, miszerint 1000 adós cég bejegyzett székhelyére kiküldött tértivevényes felszólító levélnek nagyjából 10 százaléka visszajön elköltözött, címzett ismeretlen jelzéssel. Ezek nem működnek a jognak megfelelően, nem tartózkodnak a székhelyükön, nem jelentették be a változásaikat a cégbíróságon.

Az adóhatóság havi átlagban 700 magyarországi cégnek függeszti fel az adószámát. Így azok a vállalkozások, amelyek nem ellenőrzik a megrendelőiket folyamatos monitoringgal, könnyen bajba kerülhetnek. Ezekkel a partnerekkel nem szabad üzletelni, mert a felfüggesztett adószámú cégnek kiállított számla nem könyvelhető el és nem igényelhető rá vissza az áfa - mutat rá Csatlós Csilla.

A követelésbehajtó kimutatása szerint az egy százalékot sem éri el azon vállalkozások száma, amelyek az üzletkötés előtt megvizsgálják partnerük hitel- és fizetőképességét. A gyakorlat ma sajnos az, hogy mire a vállalkozások ráeszmélnek, hogy gond van, a rossz szándékú vevők árkon-bokron túl vannak. Amikor ez megtörténik, már késő. Ilyenkor mindenki kiküldi a felszólításokat, illetve végül elindítja a felszámolási eljárást, de már hiába. A már felszámolás alá került cégeknél hazánkban a hitelezői igényeknek még a fél százaléka sem elégül ki. Azon cégek ellen, amelyeket nem tudunk felszólítani, mert nem veszik át a küldeményeket, nem lehet felszámolási eljárást sem kezdeményezni és a fizetési meghagyásos eljárás sem vezet eredményre - mutat rá a szakértő.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az intő jeleket még hosszan sorolhatnánk, de a következtetés ugyanaz: ha nem történik szigorítás a szabályozásban és a vállalkozói szféra nem veszi sokkal komolyabban a hitelezésben rejlő veszélyeket, a válsághiénák aktivizálódásának következményeként az idén soha nem látott, tömeges céghalál várható, rengeteg, nemrég még jól prosperáló, tisztességes áldozattal - figyelmeztet Csatlós Csilla.

Egyértelmű, hogy a bajt megelőzni kell, folyamatosan ellenőrizve leendő és meglévő partnereink működését, hiszen a vállalkozásokról elérhető transzparens adatok is beszédesek, mint ahogy ezek hiánya is.

Címkék: