Pénzcentrum • 2024. május 6. 21:03
A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) friss kutatás alapján a turizmus lehet idehaza a húzóágazat 2024-ben.
A TKI index 2024. áprilisban +5 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket pozitívnak érzékelték. Az index legutóbb 2022 júniusában állt ennél magasabb szinten. Értéke 7 ponttal nőtt az év negyedik hónapjában, ezzel 3 ponttal haladja meg az egy évvel ezelőtti értékét. A szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban éppen a márciusi visszaesést dolgozta le az index, míg az egyéb turisztikai szektorban is emelkedett, március után immár második hónapja - írja közleményében a VIMOSZ.
A szolgáltatási szektor és benne a turizmus konjunktúrája pozitív irányban egyre jobban elválik a gazdaság többi szektoráétól. A TKI index áprilisban jelentősen meghaladta a nemzet-gazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexet (-8 pont). Magasabb volt ugyanakkor az ipar (-10 pont) és a kereskedelem (-13 pont), valamint jóval magasabb az építőipar (-22 pont) indexénél.
Amennyiben a 2024 áprilisi TKI indexet összevetjük az egy évvel korábbival (2023. április), növekedést tapasz-talunk. Az alszektorok közül az egyéb turisztikai szektor indexe javult jelentősen éves összehasonlításban, míg a vendéglátásé megegyezik a tavalyival, a szálláshely-szolgáltatásé pedig kissé alacsonyabb. Minden méretcsoportban javulás következett be 2023 áprilisához képest, míg a TKI alindexei közül négy javult, egy pedig romlott az elmúlt egy év alatt.
Az elmúlt három hónapban nem változott a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt (az előző év azonos időszakához képest). A következő három hónapra vonatkozóan +12 pontot mértünk, mely azt jelenti, hogy a cégek dinamikusan bővítik állományukat.
JÓL JÖNNE 5 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 5 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 105 965 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,35%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 10,39%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az üzleti tevékenység eredményének indexe az elmúlt negyedévben magas szinten hullámzott, mely azt jelenti, hogy a cégek képesek alkalmazkodni a bevételüket, illetve a költségeiket érintő változásokhoz. Márciushoz képest a szálláshely-szolgáltatásban 5 ponttal +26 pontra csökkent, míg a vendéglátásban 6 ponttal +20 pontra, az egyéb turisztikai szektorban 19 ponttal +26 pontra nőtt az eredményességi index.