Drasztikus parazita-invázió jön Magyarországon: a bolti szereknél van jobb védekezés a kullancs ellen

Pénzcentrum/InfoRádió2021. április 5. 09:01

Idén nyáron sem lesz a szokásosnál kevesebb kullancs, ráadásul a szakember óva int mindenkit attól, hogy a boltokban kapható sprayk vagy riasztó karperecek hatásának teljes bizalmat szavazzunk - írja az Infostart.

A közönséges kullancs tavasszal és ősszel támad leginkább, csak azért okozza nyáron a legtöbb megbetegedést, mert mi akkor töltjük a legtöbb időt a természetben. A kullancs 5-6 fok fölött akár télen is aktív, de Szibériában is képes átvészelni a telet

- mondta el az MTA Ökológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa, aki szerint idén arra lehet számítania, hogy kevesebb semmiképpen nem lesz kullancs Magyarországon, mint tavaly.

Sőt, a szakértő szerint jobb, ha mindenki arra készül, hogy intenzív kullancsaktivitás lesz az évben.

Földvári Gábor elmondta azt is, hogy a házi kedvenceket egész évben védeni kell, de a távol tartó sprayk az ember számára sem adnak 100 százalékos védelmet. Az a leghatékonyabb, ha alaposan átnézzük magunkat az erdőjárás vagy a kerti munka után.

Ha ugyanis még aznap eltávolítjuk a kullancsot, a kórokozó bejutására nincs esély.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

 

De, ha netán erre csak másnap kerül sor, legyünk figyelmesek a csípés helyére. Az 1-2 centis piros elváltozás esetében még nem kell Lyme-kórra gondolni, de ha ez már 4-5 centinél nagyobb, növekszik és vándorol, mindenképp orvoshoz kell fordulni - tette hozzá a szakértő.

Földvári Gábor kiemelte azt is, hogy a kullancs rendkívül lassú élőlény, és a közhiedelemmel ellentétben nem ugrik rá az áldozatára, hanem a fűszálak, bokrok ágainak végén vár az alkalomra, majd karmos lábaival, akár a bogáncs, akad bele az ember ruhájába, vagy az állatok szőrébe. A legtöbb vérszívót az avar és a dús erdei aljnövényzet rejti. Ezt érdemes szem előtt tartani.

Címkék:
utazás, kullancsveszély,