A balesetek többsége nyáron történik

Pénzcentrum/InfoRádió2015. július 18. 14:29

Júliusban és augusztusban történik a legtöbb baleset Magyarországon. Sokszor a teherautó- és személygépkocsi-vezetők okozzák a baleseteket. Az Országos Baleset-megelőzési Bizottság főtitkára, Kiss Csaba az InfoRádió kérdésére elmondta: a legfontosabb, hogy a közlekedők legyenek türelmesek az utakon! Sok baleset elkerülhető lenne, ha mindenki észben tartaná, hogy a nyári melegben az autóvezetés az átlagoshoz képest sokkal nagyobb koncentrációt igényel - írja az InfoRádió.

A személyi sérüléses közúti balesetek száma júliusban és augusztusban mindig megemelkedik

- mondta az InfoRádió kérdésére az Országos Baleset-megelőzési Bizottság főtitkára. Kiss Csaba hozzátette:

A növekedés oka az, hogy ezekben a hónapokban a nyári szabadságok miatt a forgalom jelentősen növekszik, hiszen sok hazai és külföldi család ilyenkor kel útra.


Az ORFK Országos Baleset-megelőzési Bizottsága 2014-ben készített elemzést a nyáron bekövetkezett, személyi sérüléssel járó közúti gyermekbalesetekkel kapcsolatban, amelyhez a 2012-13-ban történt gyermekbaleseteket vették alapul. Kiderült:

a gyermekek részvételével bekövetkezett személyi sérüléses közúti közlekedési balesetek egyharmada a nyári hónapokban történik.


A gyermekkorúak körén belül a 10-14 évesek korosztályának kockázata kimagasló: 2011 és 2013 között nyáron több 10-14 éves sérült meg vagy vesztette életét közúti balesetben, mint a 6-9, és a 0-5 évesek együttesen. Figyelemre méltó, hogy 2013-ban nyolc gyermek halt meg az utakon, közülük öten a nyári hónapokban vesztették életüket. A 10-14 éves korosztály érintettsége a gyermekkorúak által okozott közúti baleseteken belül is kiemelkedő. Közel kétszer annyi balesetet okoztak, mint a fiatalabbak.

A gyermekek közúti baleseti sérüléseiket a nyári hónapokban leggyakrabban gépjármű utasaként szerzik. Az elemzés arra mutatott rá, hogy a balesetben meghalt 14 év alattiak 58,7 százaléka mindenféle védelem nélkül utazott a gépkocsiban, amikor a tragédia történt. A legkisebbek, a 0-5 évesek védettségi aránya volt a legalacsonyabb a megsérült gyermekkorúakon belül. Csak minden hetedik kisgyermek volt biztosítva a gépjárműben a személyi sérüléses baleset bekövetkezésekor!

Az Országos Baleset-megelőzési Bizottság főtitkára az InfoRádiónak ugyanakkor hangsúlyozta:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

a nyáron tapasztalható kiugró balesetszám nem jelenti azt, hogy halálos kimenetelű baleset több lenn júliusban és augusztusban. Kevesebb kerékpáros vesztette életét Magyarországon. Tavaly ilyenkor 40 halálos kerékpáros-baleset szerepelt a statisztikában, idén ez a szám 29. Szomorú tény ugyanakkor, hogy ebben az időszakban tavaly 2 segédmotoros hunyt el balesetben, 2015-ben pedig a számuk 10.


A főtitkár a megelőzésről az alábbiakat mondta: a legfontosabb az, hogy a közlekedők legyenek türelmesek az utakon! Induljanak el hamarabb, szánjanak az utazásra a megszokottnál több időt. Gondoskodjanak arról, hogy a járművezetők megfelelő folyadék-utánpótlása megoldott legyen. Fontos, hogy az autóvezetők néha álljanak meg, pihenjenek, táplálkozzanak útközben. A járművezetőknek tudniuk kell, hogy a nyári melegben az autóvezetés az átlagoshoz képest sokkal nagyobb koncentrációt igényel. Jobban oda kell figyelni a gyalogosokra, kerékpárosokra is.

 

Címkék:
biztosítás, utazás,