Kötelező biztosítás: ki jár pórul a végén?

Pénzcentrum2011. október 13. 13:03

Egyre nagyobb a káosz és a bizonytalanság a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) kapcsolatban, a szolgáltatók ugyanis nem tudják, pontosan milyen mértékű baleseti adó terheli majd őket, s ez hogyan befolyásolja a díjakat - figyelmeztet a CLB biztosítási alkuszcég.

Az előző kötelező-időszakhoz képest számtalan nyilvántartási és igazolási újdonságot vezettek be a szolgáltatók - hívja fel a figyelmet a változásokra Németh Péter, a huszonöt biztosítóval szerződött CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. online üzletág és PR kommunikációs vezetője. Fontos változás, hogy megszűnt a papíralapú bónuszigazolás, ami akár a kedvezmény elvesztéséhez vezethet, A0 kategóriába való visszaminősítést is eredményezhet. A biztosítóknak elektronikus nyilvántartásban kell ellenőrizniük az ügyfelek adatait. Az alkuszcég tapasztalatai szerint a rendszerben akár több százezer hiba is lehet.

A régióban a magyar átlagdíjak
a legalacsonyabbak
Magyarországon a legalacsonyabbak a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) átlagdíjak Kelet-Közép Európában - áll a Genertel felmérésében. Az MTI tudósítása szerint az összeállításból kiderül: az éves kgfb-átlagdíj Magyarországon 24 ezer, Lengyelországban 30 ezer, Romániában 31 ezer, Bulgáriában 34 ezer, Szlovákiában 40 ezer, Horvátországban 57 ezer, Szlovéniában pdig 61 ezer forint. A felmérés szerint a magyarországi kötések több mint fele az interneten születik. A környező országok ettől lényegesen eltérő képet mutatnak: a lengyel, román, bolgár, szlovák, szlovén és horvát piacon a biztosítók az év bármelyik napján változtathatják tarifáikat és szinte kivétel nélkül mindenhol elenyésző az online alkuszi kötések aránya.


Ha a bediktált bónuszkategória nem egyezik a nyilvántartással, akkor az ügyfél hiába lobogtatja a korábbi papírját, a szolgáltató nem fogadja azt el. Az ügyfélnek 60 napja van arra, hogy végigjárja az adatjavítás hosszas procedúráját. Ha kicsúszik a határidőből, akkor a biztosító kizárja őt a kedvezményből. A tavalyi tarifát alapul véve így akár 8-10 ezer forinttal is drágulhat a kötelező díja - hivatkozik Németh egy, a napokban tartott biztosítási alkusz konferencián elhangzottakra.

A biztosítók egymás elektronikus nyilvántartásából nem kérhetnek le adatokat, így nem tudhatják, hogy a konkurenciától átpártolt ügyfélnek milyen besorolása volt. Az alkuszok viszont minden velük szerződött biztosító rendszerében "kutakodhatnak". Ezért azok, akik rajtuk keresztül váltanak szolgáltatót, nem veszítik el a kedvezményüket, mert a közvetítő "átszerződéskor" is igazolja annak meglétét, s kijavíthatja a nyilvántartási hibákat is.

Pórul járhat az is, aki elhamarkodja a szerződést, s az első jónak tűnő ajánlatot elfogadja. Megszűnik ugyanis az a gyakorlat, hogy a kampányidőszakban több szolgáltatóval is lehet szerződni, de a végén csak az egyiknek, a legjobb ajánlatot tevőnek kell fizetni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Németh felhívja a figyelmet arra is, hogy a konkurenciaharcban a szolgáltatók sokféle kiegészítő ajánlattal és "termékkel" kecsegtetik az ügyfeleket. A "mézesmadzagok" között számtalan csábító ajánlat lesz, de érdemes ezeket is szakértőkkel összehasonlíttatni, s csak komoly megfontolás után dönteni, különösen akkor, ha átszerződés a tét.

 

Címkék: