Horváth Zsolt Benjámin • 2021. november 19. 14:02
Megérkezett a Pénzcentrum videóblogjának legújabb epizódja. A CashTag 3 részes crypto sorozatának első részében rengeteg dolog kiderült a kriptovaluták múltjáról, jelenéről és arról, mivel kell tisztában lenni, hogy belevágj a kriptovalutázásba. A műsor vendége ezúttal Honti Roland volt. Pitner Gábor és a Crypto Falka csoport alapítójának beszélgetésében szóba került minden, amit tudni érdemes a Bitcoin-ról, a bányászattól egészen a legmagasabb árfolyam csúcsokig.
Satoshi Nakamoto, a Bitcoin feltalálója igen titokzatos figura, aki soha nem mutatkozott a nyilvánosság előtt. Neve valószínűleg álnév és magyarul körülbelül annyit tesz, "a bölcsesség eredete". Sokak szerint nem is egy emberről, hanem egy csapatról van szó. Egy dolog azonban biztos, Nakamoto, vagy a név mögött álló csoport, 2007-ben kezdett el a Bitcoin protokollal foglalkozni, 2008-ban pedig kiadta "Fehér Könyv" című könyvét, melyben a jövő elektronikus pénzügyi rendszerét írta le. 2009-ben pedig kibányászta az első, az úgynevezett genesis blokkot, ezzel indult útjára a Bitcoin-sztori.
Időrendben haladva, 2008-ban a Lehman Brothers csődjével kezdetét vette a globális pénzügyi válság, ami rávilágított a mai, úgynevezett fiat pénznemek gyengeségeire és veszélyeire is. A fiat pénz az a pénz, amit ma mind használunk, aminek használatát kormányzatok és rendeletek alakítják, és aminek mennyiségét a gazdaságban a pénzügyi felügyeleti szervek határozzák meg. A válság alatt megfogalmazódott a gondolat, hogy a pénzt lehetne máshogy is értelmezni, például kriptopénzként. 2009-ben aztán létrehozták a blokklánc alapú pénznem első blokkját, a genesis blokkot.
Tegyük fel, hogy érdekel a Bitcoin, mint fizetőeszköz, vagy mint befektetés. De kell ahhoz ismerni a blokklánc működését, hogy használni tudd? Sok egyéb mellett erről kérdeztük meg a műsor vendégét, Honti Rolandot, a Crypto Falka csoport alapítóját és vezetőjét, akivel a Bitcoin Bar-ban beszélgettünk.
A beszélgetésből kiderült, hogyan is indult világhódító útjára 2009-ben a Bitcoin, és Roland azt is elmesélte, hogy mint oly sok jelentős dolog, a kriptovaluta legelső vásárlása is egy tengeren túlra szakadt magyar nevéhez kötődik, aki egy pizzát vásárolt a mára brutális árfolyamokon mozgó fizetőeszközzel.
A BTC árfolyama ettől fogva erősen ingadozott, a háttérben szépen lassan növekedő vásárlások száma, de a negatív hangok is megjelentek, főleg a “hagyományos pénzügyi szektor” szereplőitől, akik a mai napig gyakran ekézik a kriptopiacot, sőt a kriptopénzt övező botrányok sem maradtak el. 2012-ben, miután már a dollárral azonos árfolyamon mozgott a Bitcoin, elkövették a mai napig legnagyobbnak számító, 50 000 coinos rablást, ami komoly biztonsági kérdéseket vetett fel, ez pedig nem tett jót az árfolyamnak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Na, de hogy hogyan heverte ki a Bitcoin ezt a megingást és milyen rekordok kísérték még a pályafutását, és hogyan vált mára mainstreammé, hogy mennyire tőkevédett jelenleg, és hogy mit kell még tudnod, ha te is vásárolni akarnál, megtudhatod a Pénzcentrum CashTag első tematikus adásából:
A sorozat folytatódik! A CashTag 3 részes sorozata érthetően igyekszik majd bemutatni a kriptopiacot a Pénzcentrum YouTube csatornáján. A sorozat első, a blokkláncról, a bányászatról és a Bitcoinról szóló része november 18-án, azaz most csütörtökön jelent meg, a következő epizódok megjelenési sorrendje és témája pedig a következő:
- dec. 2. - CashTag Crpyto vol. 2.: cryptopénztárca, Ethereum, NFT
- dec. 16. - Cashtag Crypto vol. 3.: altcoin, shitcoin