Komoly betegségekről árulkodhatnak az ujjaid: ha ezt látod, gyanakodj, hogy pszichopata vagy

Pénzcentrum2024. február 25. 07:29

A tudományos kutatások szerint a mutató- és gyűrűsujj közötti arány, azaz a "2D:4D arány", amely már az anyaméhben kialakul, összefüggést mutathat bizonyos fizikai és pszichológiai tulajdonságokkal, mint például a sportteljesítmény, az agresszió vagy akár a pszichopátiás hajlamok, bár ezek az összefüggések nem minden esetben egyértelműek vagy általánosan elfogadottak - írta a DailyMail.

Tenyérjósok évszázadok óta állítják, hogy a kezek vonalai a jövő titkait rejthetik. Ezzel szemben tudományos kutatások arra utalnak, hogy a kezeink valóban fontos információkat hordozhatnak rólunk. A kutatók különös figyelmet fordítanak a mutatóujj és gyűrűsujj közötti arányra, azaz az úgynevezett 2D:4D arányra, amely számos jellemzővel összefüggésbe hozható, többek között sportteljesítménnyel, elhízással és agresszióval.

A 2D:4D arány már az anyaméhben kialakul, befolyásolva a születés előtti tesztoszteron-expozíciót. Dr. Ben Serpell szerint ez az arány összefügg az anyai hormonszinttel és már az első trimeszter végén meghatározódik. Általánosságban elmondható, hogy a nőknél magasabb ez az arány mint a férfiaknál, ami összefüggésben áll a tesztoszteron érzékenységgel. Alacsony 2D:4D aránynál - amikor a gyűrűsujj hosszabb mint a mutatóujj - gyakran alacsonyabb érték figyelhető meg férfiaknál, ami magasabb prenatális tesztoszteronszintre utal. Kutatások szerint ez az arány sikeres sportolóknál, sebészeknél és politikai újságíróknál is alacsonyabb lehet, ami összefüggést mutat az információfeldolgozási képességekkel.

Egy 2021-es tanulmány fiatal labdarúgók fizikai teljesítményét vizsgálva megállapította, hogy minél nagyobb volt a gyűrűsujj és mutatóujj közötti különbség, annál jobb eredményeket értek el kondicionális teszteken. Azonban nem csak pozitív tulajdonságok kapcsolódnak az alacsony 2D:4D arányhoz; egyes tanulmányok szerint fokozott agressziót és pszichopátiás hajlamot is jelezhet.

Magas 2D:4D aránynál - amikor a mutatóujj hosszabb mint a gyűrűsujj - általában alacsonyabb tesztoszteronszintről és magasabb ösztrogén expozícióról van szó. Kutatások azt sugallják, hogy ez fokozott fájdalomérzetet vagy akár nagyobb hajlamot migrénre jelezhet nőknél.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az ujjhosszakkal kapcsolatos kutatások sokszínűsége ellenére viták övezik ennek tudományos megalapozottságát. Dr. Gareth Richards szerint nem meggyőzőek azok a bizonyítékok, amelyek szerint az ujjhossz pontosan jelzi a születés előtti hormonexpozíciót. James Smoliga professzor kísérlete rámutatott arra is, hogy statisztikailag szignifikáns eredményeket lehet találni véletlenszerűen is, ami kérdéseket vet fel ezen kutatások relevanciája körül.

Összegezve, bár bizonyos kutatások összekapcsolják az ujjhosszaránnyal rendelkező tulajdonságokat bizonyos viselkedésformákkal és fiziológiai jellemzőkkel, további vizsgálatokra van szükség annak megerősítéséhez, hogy ezek az összefüggések valós biológiai mechanizmusokra épülnek-e vagy csupán véletlen egybeesésekről van szó.

Címkék:
egészség, sport, kutatás, betegség, szórakozás, tudomány, élsport, mentális egészség, mentális betegségek,