Nevetségesen kevés Koós János nyugdíja: elárulta, miből él valójában

Mr. Lájk2017. április 5. 16:30

A művészek is saját bőrükön tapasztalják a magyar nyugdíjrendszer nehézségeit. Többségük annyira alacsony nyugdíjat kap, hogy szinte csak a megtakarításaikra támaszkodhatnak. Legutóbb Koós János beszélt arról, hogy nagyon alacsony a nyugdíja, és azt is elmondta, miért van ez.

A legtöbb nyugdíjas magyar művész még ma is aktív, nem engedhetik meg ugyanis maguknak, hogy hátradőlve élvezhessék a nyugdíjas éveiket. Koós János azt is elmondta, miért kap ennyire kevés nyugdíjat.

Nekem azért nincsen olyan nyugdíjam, nem mondom meg, hogy mennyi van, nevetséges, mert ha megmondanám az összeget, akkor az emberek azt mondanák, hogy megint hazudik. Nem, nevetséges. Azért, mert abban az időben, amikor naponta volt 5-6 előadásom, meg volt nőnapon 10 előadásom, akkor azok a vállalatok, azok a szervezetek nem jelentették be, hogy ma fellépett a Koós, és ennyit, és ennyit keresett"

- mondta Koós János a Story extra stábjának.

Idén ugyan emelkedtek a nyugdíjak, de csak keveset, néhány száz forinttal kapnak többet az idősek. Nagy Ferónak a nyugdíja tavaly csupán 41 000 forint volt havonta, ezért számára az emelés nem túl nagy összegű, összesen 369 forinttal visz neki többet a postás. Lapinformációk szerint tavaly 61 ezer forint volt Koós János nyugdíja, az emeléssel idén 61 549 forint lett. Korábban azt nyilatkozta, hogy ha nem volnának fellépései és a jogdíjak, nagy bajban lenne, és nem tudná eltartani a családját.

A nyugdíjas hírességek egymás után mesélnek arról, hogy mennyire alacsony nyugdíjat kapnak. A legtöbben nem is igazán tudják elképzelni, hogy mi lenne, ha nem kapnának még most is felkéréseket és nem tudnának dolgozni, vagy esetleg ne takarékoskodtak volna korábban.

A ma nyugdíjas művészek legaktívabb éveikben még nem álltak rendelkezésre olyan pénzügyi termékek egész repertoárja, amelyekkel kimondottan a nyugdíjas évekre tudtak volna gyűjteni. Ma már viszont egyre nagyobb figyelmet kapnak a nyugdíjcélú megtakarítások, és látva a jelenlegi, siralmasan alacsony állami nyugdíjakat, egyre többen próbálnak felkészülni az idős éveikre.

Ezeket mindenképp át kell gondolni

Érdemes minél előbb elkezdeni félretenni a nyugdíjas évekre, mivel ha korán kezdjük, akkor nem az számít, hogy mekkora összeget teszünk félre, hanem az, hogy minden hónapban gyűjtünk hozzá. Ha már 25 évesen elkezdünk havi ötezer forintot félretenni, 40 év alatt milliós nyugdíjtőkét halmozhatunk fel. Jelenleg Magyarországon három olyan nyugdíjcélú megtakarítás létezik, amit támogat az állam.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ezek a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP), és a nyugdíjbiztosítás. Mindhárom terméknél a befizetések után 20 százalékos személyi jövedelemadó visszatérítés jár az adott megtakarítási számlán történő jóváírás formájában, a felső értékhatárok viszont eltérőek.

Önkéntes nyugdíjpénztárnál évente maximum 150 ezer forint adójóváírást kaphatunk a számlánkon (ehhez 750 ezer forint befizetés szükséges), a hozamhoz pedig adómentesen 10 év letelte után (majd ezt követően 3 évente) juthatunk hozzá. A befektetési portfólió pénztáranként eltérő, ahogy a kockázatvállalás mértéke is.

Aki szeretne aktívan részt venni a pénze kezelésében, és mer önálló befektetési döntéseket hozni, annak jó választás lehet a nyugdíj-előtakarékossági számla. Ennél a terméknél ugyanis mindenki magának állíthatja össze, hogy mibe és mennyit szeretne fektetni. Természetesen a pénzintézetek szakértői igény esetén segítenek a választásban, de a döntés teljes mértékben az ügyfélé. A NYESZ számlánál legfeljebb évi 100 ezer forint adójóváírás lehetséges (500 ezer forint befizetés esetén).

Aki rendszeres befizetésekben, hosszú távú megtakarításban gondolkodik, és akinek fontos a megtakarítás mellett a biztosítási védelem is, és legalább 10 év van hátra a nyugdíjba vonulásig, annak a nyugdíjbiztosítás az ideális. A biztosító segít a befektetésekről dönteni, de van lehetőség egyedi eszközalap-portfólió összeállítására is. Évente maximum 130 ezer forint adókedvezmény jár (650 ezer forint befizetés esetén), az adójóváírásokkal növelt megtakarítást pedig nyugdíjas korban adómentesen kapják meg az ügyfelek.

Címkék:
pénz, nyugdij, celebnyugdíjas, művészet, koós,