Pénzcentrum • 2022. december 14. 12:57
A különféle halmazállapotú csapadék mellett éjszakánként komoly mínuszokra is kell számítani. A lakás, és családi ház tulajdonosoknak érdemes felkészülniük: a csúszóssá vált járdák csúszásmentesítéséről ugyanis nekik kell gondoskodniuk. Ellenkező esetben, ha valaki megsérül a ház előtt, akkor a kártérítést nekünk kell megfizetni - rosszabb esetben még egy büntetőügyet is a nyakunkba varrhatnak.
Bizony már komoly fagyokra lehet számítani éjszakánként, és az utóbbi napokban különböző halmazállapotú csapadék is hullott. Ebben az időben pedig könnyen megüthetik a bokájukat a felelőtlen ingatlantulajdonosok, mivel a havassá és jegessé vált járdák csúszásmentesítéséről nekik kell gondoskodniuk.
Mert bár a közutak és közterületek fenntartása az önkormányzatokra tartozik, azonban az önkormányzat előírhatja - és a legtöbb településen, kerületben elő is írja -, hogy az ingatlantulajdonnal rendelkező személyek kötelesek eltakarítani a havat az ingatlan előtti járdaszakaszról, illetve kötelesek azt csúszásmentes állapotban tartani.
A hótakarításról, és a jégmentes járda biztosításáról tehát a legtöbb esetben a tulajdonosnak kell gondoskodnia! Érdemes az önkormányzatnál érdeklődni az ügyben.
Sőt, az előírás a tulajdonosok jogi felelősségét is magával vonja. Ha valaki az ingatlanunk előtti, veszélyessé vált járdán elesik és megsérül, akkor kötelesek vagyunk a kárt megtéríteni. Sőt, bizonyos esetekben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatnak!
Számos olyan eset ismert ugyanis, amikor a bíróság milliós nagyságrendű kártérítési összeg megfizetésére kötelezte az ingatlan tulajdonosát a ház előtti jeges járdán elesett, nem éppen a közmondás szerinti értelemben vett "kéz- és lábtörést" szenvedett járókelő javára
- írja például egy jogász a blogbejegyzésében.
Sokszor nem is egyértelmű, hogy ez kinek is a reszortja: mialatt egy családi ház esetében teljesen egyértelmű, hogy kinek a kötelessége a hó-, és jéghelyzetről gondoskodni, egy társasháznál azonban már sokan nincsenek tisztában ezzel. Pedig a helyzet egyszerű. Mivel a tulajdonos kötelezettsége a csúszásmentesítés, így egy társasház albetéteseit ugyanaz a felelősség terheli, mint egy családi ház tulajdonosát.
Tehát az sem igaz, hogy a közös képviselő feladata a hó eltakarítása, és a járdák biztonságossá tétele.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A társasházakról szóló törvény tartalmazza a közös képviselő működésével és a feladataival kapcsolatos rendelkezéseket. Ezek elsősorban a társasház képviseletére, illetve a közös költséggel kapcsolatos ügymenetre terjednek ki, nincs előírva a hó eltakarítása és a csúszásmentesítés.
Ugyanakkor a lakóközösség megállpodhat arról, hogy a téli munkálatokat a közös képviselő, vagy bárki más. Arra viszont külön figyelni kell, hogy erről a törvényi előírásoknak teljes mértékben megfelelő alvállalkozói szerződés legyen. Ennek hiányában ugyanis előtérbe kerül a felelősség áthárítása, és végül az okozott kárt a lakókkal téríthetik meg.
Sóval ne!
Kevesen tudják, de a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet egyik bekezdése azt írja elő, hogy
Belterületi közterületen - a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével - a síkosság-mentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti.
Márpedig a só (nátrium-klorid, kálium-klorid, stb.) ilyen. Ezért viszont jelenleg nem jár semmilyen bírság, de még ennek ellenére sem ajánlott sóval elintézni a csúszásmentesítést. A só tönkreteszi a cipőt, károsítja az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel az aszfaltot, a betont is tönkrevágja, és nem tesz jót a kutyák, macskák mancsának sem.
A ház körüli csúszásmentesítésre a sózásnál sokkal jobb megoldást jelentenek az alternatív csúszásmentesítő anyagok és egyéb megoldások. A célnak megfelel a homok, a sóder, a természetesen lebomló faforgács vagy fahamu, a nádfonat és a több nemzeti parkban is sikeresen alkalmazott gránitkő-zúzalék.