Pénzcentrum • 2021. október 25. 15:04
A koronavírus-járvány miatt nyáron nem volt a korábbiakhoz hasonló roham az albérletpiacon, a széles kínálat és az eddigieknél alacsonyabb kereslet miatt az érdeklődők akár napokig is gondolkodhattak egy bérleti szerződés aláírásán. Mivel a turisták száma csak fokozatosan nő és az Airbnb-re alapozó lakástulajdonosok egy része sem tért még vissza a rövidtávú ingatlankiadásra, az albérletárak sem szöktek az egekbe és jóval elmaradunk a 2019-es csúcstól.
Az albérletpiacra hosszú évekig egyfajta szezonalitás volt jellemző, a késő nyári időszakban a nagyvárosokba be- és visszaköltöző egyetemisták felfelé húzták az árakat, mivel egyszerre tízezrek támadták le a bérelhető ingatlanokat. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, tapasztalataik szerint idén a járvány kiszámíthatatlansága miatt nem minden hallgató vágott bele a hosszú távú lakásbérlésbe és inkább alternatív megoldásokhoz nyúltak. Ennek az lett az eredménye, hogy míg korábban percek alatt dönteni kellett egy-egy jó albérlet megszerzéséhez, most akár több nap gondolkodási idő is rendelkezésére állt az érdeklődőknek.
„A pandémiát megelőzően azért szálltak el az albérletárak, mert rengetegen az Airbnb-s lakáskiadásban gondolkoztak, ezzel pedig az egész piacot átalakították. Ahogy megjelent a koronavírus Magyarországon, úgy tűntek el a turisták és óriási kínálat keletkezett, ami értelemszerűen árcsökkenést eredményezett. De sokan még mindig nem tértek vissza a rövidtávú ingatlan bérbeadáshoz” – magyarázta.
Megérdemelte a korrekciót az albérletpiac
A szakértő szerint hazánk jó irányt vett az elmúlt hónapokban és a környező országokhoz viszonyítva kényelmesebb nálunk turistáknak lenni. Nincs maszkviselési kötelezettség, sem egyéb drasztikus korlátozás, aki pedig nem fél annyira a vírustól, szívesebben utazik egy kevesebb korlátozást alkalmazó országba. Budapest ráadásul népszerű célpont, hiszen koncentráltan vannak látványosságaink, ami globális szinten is ritka.
A vendégéjszakák száma ezzel együtt sem igazán magas, vagyis az Airbnb sem éli újra a fénykorát. Ennek következménye, hogy több a hosszú távra kiadó ingatlan, ami szinten tartja az árakat.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Gadanecz Zoltán felhívta rá a figyelmet, két éve még a fizetésekhez mérten kiemelkedően magasak voltak Magyarországon az albérletárak, ezért némi korrekciót ráfért már erre a piacra. Hozzátette, még mindig sehol nem vagyunk a járvány előtti szinthez képest.
Példaként említette, hogy míg egy átlagos, kétszobás lakás bérleti díja Budapesten havonta 160 ezer forintra is rúgott 2020 legelején, mára ezek 100-110 ezer forint környékére visszaestek és minimális emelkedéssel még mindig 120 ezer forintért elérhetők. És egyelőre nem is valószínű, hogy egyhamar a csúcsokat fogják majd veszélyeztetni, zárta szavait a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.