Rengeteg otthonban ott lehet ez az életveszélyes készülék: ha beindul a fűtés, halált okozhat

Biró Attila2021. október 8. 16:48

A fűtési szezon indulásával minden évben megnövekedik a szén-monoxid mérgezések száma. Ezek ellen az egyik védekezés, hogy megfelelő minőségű szén-monoxid érzékelőt szerelünk fel veszélyes készülékeink közvetlen környezetében. Igen ám, de a hatósági legfrissebb listája szerint bőven akadnak olyan készülékek, amik egyszerűen nem jól végzik a dolgukat, ezek pedig különösen veszélyesek lehetnek éles helyzetben. Mutatjuk a megbízható és a megbízhatatlan szén-monoxid érzékelők listáját is!

Bár a hivatalos fűtési szezon október 15-én veszi kezdetét, a hűvösebb időjárás miatt már sok helyen megtörtént az első befűtés. Ez azonban mindig óriási veszélyeket rejthet magában. Sokan ugyanis nem ellenőriztetik rendszeresen kéményeiket vagy fűtőkészülékeiket, aminek okán könnyen történhet tragédia.

A legfrissebb statisztikai adatok szerinte idén már például 702 kéménytűhöz riasztották a tűzoltókat Magyarországon. Az ilyen esetek leggyakoribb oka, ha nincs megfelelően kitisztítva a kémény, ezért annak belső falára lerakódott korom és kátrány meggyullad. Ugyancsak szörnyű, de a fűtési időszakban megnő a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma is – hívta fel a lakosság figyelmét a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Idén például már 14 ember halt meg szén-monoxid mérgezésben.

Ezzel kapcsolatban súlyos tévhit, hogy tragédiát csak a régi gázkazánok tudnak okozni. Ez nem igaz, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, ha nem kap elég friss levegőt. Legyen otthon

  • kandalló,
  • cserépkályha,
  • vegyes tüzelésű kazán,
  • konvektor, vagy
  • fali vízmelegítő,

ha látni lehet ezeknek a lángját, akkor azok a szoba levegőjét használják miközben működnek. Ha pedig ez a levegő-utánpótlás nem működik megfelelően, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár

egy percen belül is halált okozhat.

A mérges gáz legnagyobb baja pedig az, hogy emberi érzékszervvel nem azonosítható a jelenléte. Sőt, még az állatok sem tudják úgymond kiszagolni. A mérgezés tünetei pedig könnyen összetéveszthetőek más betegség tüneteivel. Ilyen például az émelygés, fejfájás, szédülés, hányinger. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ezeket, a veszélyes berendezéseket évente egyszer megnézessük szakemberrel. De ennél érdemes még egy lépéssel továbbmenni.

Halálos termékek a boltok polcain?

A szakemberek és a katasztrófavédelem is ajánlja, hogy egészségünk, életünk védelme érdekében, szereltessünk fel szén-monoxid érzékelőt nyílt égésterű eszközeink mellé. Fontos, az OKF ajánlása szerint az érzékelőt a fűtőeszköztől vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük, de ne a sarokba, attól legalább 20 centire, és különösen ügyeljünk arra, hogy

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

ezeknek a készülékeknek van szavatossági ideje, aminek a lejárta után cserére lesz szükség!

A kérdés már csak az, milyen készüléket vegyen az ember, amiben meg is bízhat. A hatóság évente ellenőrzi a szén-monoxid érzékelő kínálatot, és mindig közzé is teszi azokat a termékeket, amiket ajánlj, illetve azokat is, amelyeket nem.

Pozitív szén-monoxid-érzékelő lista, ezeket ajánlja a hatóság:

Negatív szén-monoxid-érzékelő lista, ezeket NEM ajánlja a hatóság:

A listák összehasonlításakor érdemes megfigyelni, hogy a hatóság több esetben is, miközben egyes gyártók, egyes termékei nem találta megbízhatónak, addig más termékeiket igen. Ezért kifejezetten fontos a márka mellett a típusszámokat is mindig nagyon pontosan megfigyelni.

Előzd meg a bajt!

Bár a fűtési szezon most indul, teljesen mindegy, hogy milyen évszak, vagy éppen napszak van, a legfontosabb a szén-monoxid kialakulásához vezető tényezők elkerülése – hangsúlyozta korábban a Pénzcentrumnak Mukics Dániel, az OKF szóvivője, aki azt ajánlja:

  • Az új ablakokba szereltessünk résszellőzőt, nem elegendő, ha néha kiszellőztetünk.
  • A fürdőszobai szellőzőnyílásokat átépítésnél ne szüntessük meg.
  • Éljünk az ingyenes kéményseprés lehetőségével.
  • Évente egyszer szakemberrel ellenőriztessük a fűtő- és vízmelegítő eszközeinket.
  • Vegyünk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt.
  • Ha megszólal az érzékelő, azonnal menjünk szabad levegőre és hívjuk a 112-es segélyhívó számot!

Címkék:
fűtés, mérgezés, szén-monoxid, fűtési szezon, hatóság, katasztrófavédelem, szén-monoxid-érzékelő, okf,