Így jutottak a vételár feléért otthonhoz az élelmesek: most már ennek is vége

Így jutottak a vételár feléért otthonhoz az élelmesek: most már ennek is vége

Pénzcentrum2021. május 18. 11:31

Változás várható az önkormányzati bérlakások szabályozásában, bár még egyelőre elfogadott jogszabály nincs, de a tervezet szerint a bérlők kedvezményesen juthatnának hozzá az adott ingatlanhoz. Ha a szabályozás életbe lép, akkor a magyarországi lakáspiac valószínűleg búcsút inthet a bérleti jogok csereberéjének, mivel a bérlők jelentős része ingatlantulajdonossá válhat.

Az ingatlan.com oldalán 2018 óta a tulajdonosok és közvetítők évente 237-327 ezer Budapesten és megyeszékhelyen található lakáshirdetést adtak fel, de csak 0,2 százalék volt azoknak az aránya, ahol a bérleti jogot kínálták eladásra. A legtöbb bérleti jogot Budapesten és Szegeden kínálták eladásra. A portál adatai szerint a bérleti jogért a budapesti lakások esetén átlagosan a tulajdonjogot jelentő négyzetméterenkénti ár 49 százalékát, Szegeden pedig a 46 százalékát kérték tavaly az eladók.

Változhat az önkormányzati bérlakásokra vonatkozó szabályozás egy, a napokban megjelent - még el nem fogadott - törvénytervezet szerint. A jogszabály-tervezet alapján a bérlők kedvezményes áron vásárolhatnák meg önkormányzati bérleményüket - derül ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből, amely bemutatja, hogy a lakáspiacon mekkora része van a bérleti joggal történő eladásoknak a kínálatban és mennyivel olcsóbbak a “sima” - tulajdonjogot is tartalmazó - lakásoknál.

Inkább megveszik a bérlők?

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: “Ha most ismert formájában lép életbe a jogszabály-tervezet, akkor eltűnhet a magyarországi lakáspiacról a bérleti jogok csereberéje, adásvétele. A költözést eddig úgy oldották meg a bérlők, hogy hivatalosan az önkormányzati lakás bérleti jogát egy másik lakás tulajdonjogára cserélték, de a legtöbb ügyletnek pénzben kifejezett értéke is volt. A tervezet szerinti kedvezményes ár miatt sok bérlő várhatóan megvásárolja a bérleményét, így a bérleti jogok adásvétele eltűnhet a piacról.”

Hozzátette: “2018 óta a tulajdonosok és közvetítők évente 237-327 ezer Budapesten és megyeszékhelyen található lakáshirdetést adtak fel az ingatlan.com oldalán, de csak 0,2 százalék volt ezek közül a bérleti jogot kínáló hirdetések aránya. A legtöbb bérleti jogot Budapesten és Szegeden kínálták eladásra.”

 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Jókora eltérés az árakban

A portál elemzése szerint egy négyzetméterre vetítve nagyságrendileg a tulajdonjog feléért lehetett bérleti jogot vásárolni a nagyvárosokban. Tavaly Budapesten a bérleti jogok kínálati négyzetméterára átlagosan 370 forint volt, ami az 52 százalékát tette ki a tulajdonjogra vonatkozó 751 ezer forintos átlagos négyzetméterárnak. Az I. kerületben, ahol viszonylag sok a bérleti jogos lakás, 63 százalékos az arány. Tulajdonjog vásárlása esetén ugyanis tavaly majdnem 988 ezer forint az átlagos négyzetméterenkénti kínálati ár, miközben bérleti jog esetében 621 ezer forintot kértek a hirdetők.

A szegedi lakáspiacon pedig az átlagos négyzetméterár 46 százalékán “forognak” a bérleti joggal kínált lakások. A megyeszékhelyen a tulajdonjognál érvényes 425 ezer forintos átlagos négyzetméterárral szemben a bérleti jogot 195 ezer forintért kínálták fel.

Címkék:
otthon, önkormányzat, ingatlan, bérleti jog,