Ezt sok kutyatartó benézi: gigabírság lehet a vége

Pénzcentrum2016. szeptember 11. 07:02

Akár kétszázezer forintos bírságot is kaphatnak azok a kutyatulajdonosok, akik póráz nélkül sétáltatják a kutyájukat a főváros több területén, és egyes településeken. Az, hogy pontosan hol büntetnek az önkormányzatoktól függ.


Talán kevesen tudják, de az önkormányzatok külön rendelkezhetnek arról, hogy milyen szabályok vonatkoznak a "közösségi együttélésre". A rendeleteknek megfelelően pedig akár súlyos bírságokat is kiszabhatnak: a IX. kerületben például kétszázezer forintos büntetés jár annak, aki póráz nélkül sétáltatja a kutyáját.

Aki közparkba ebet póráz nélkül bevisz vagy beenged, megsérti a közösségi együttélés alapvető szabályait és kettőszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható 

- olvasható a IX. kerület rendeletében.

KATTINTS! Kiszámoltuk: nem is gondolnád, ilyen sokat költesz a kutyádra

Mindenhol büntetnek?

Azt, hogy hol büntetnek az adott település vagy a fővárosi kerület önkormányzatától függ. Érdemes a lakóhelyünk szerinti önkormányzatnál érdeklődni az ottani szabályokról.

A rendeletet egyébként azért is különösen nehéz betartani, mert sok kerületben aprócska kutyafuttatók vannak, és az ebeknek rendelet ide vagy oda, a mozgásigényük mindig van. Az intézkedésre azért volt szükség, mert sok a felelőtlen kutyatartó, aki nincs tekintettel mások biztonságára.

Pont ezért például Bécsben egy ún. kutyavezetői vizsga sikeres letételéhez kötik a kutyatartást a veszélyesnek minősített fajták esetében. Azok a gazdik, akiknek a kategóriába nem tartozó fajtájú kutyájuk, keverékük van, szintén megszerezhetik a "jogosítványt", mely által egy évig mentesülnek a helyi ebadó befizetése alól

Másért is kaphatunk bírságot...

  • Chip

A gazdik kötelességei közé tartozik az is, hogy minden négy hónaposnál idősebb kutyát chipeltetni kell, még akkor is, ha nagyon öreg ebről van szó. Sőt, ha egy kiskutya új gazdihoz kerül, akkor már a váltást megelőzően be kell chipelni. Ezt a kis kütyüt az állatorvos ülteti be, majd a chip számát, és a kutya adatait felvezeti egy országos adatbázisba, amit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) üzemeltet.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ami viszont nagyon fontos előírás, hogy az évente kötelező veszettség elleni oltást csak azoknak a kutyáknak adható be, amelyek már chippel jelöltek. A chipeket a jegyző és a járási állategészségügyi hatóság ellenőrizheti, és ha az hiányzik, akkor bírságot szabhat ki.

Az állatvédelmi bírság ez esetben legalább 45 ezer forint.

  • Fürdetés

Ha a nagy melegben nem megfelelő helyre visszük fürdeni a kutyánkat, akkor is szép kis bírságot kaphatunk. Ennek elkerülése érdekében az Eb Ovo Egyesület összegyűjtötte azokat a strandokat, ahol gazda és a kutyája közösen fürdőzhet.

A bírság 5 ezer forinttól 50 ezer forintig terjedhet.

  • Ebösszeírás

A chipelés a gazda felelőssége, az ebösszeírás lebonyolítása viszont az önkormányzatoké, és településenként változik a módja és a határideje is. A törvény szerint három évente ebösszeírást kell szervezniük az önkormányzatoknak. Ennek az első határideje tavaly év végén járt le.

A szervezés ugyan az önkormányzat felelőssége, az adatszolgáltatás viszont a gazdáé. És ahogy ez általában a jogszabályokkal lenni szokott, az ismeret hiánya nem mentesíti a kutyatulajdonost a bejelentési kötelezettség alól. Tehát ha valaki nem szolgáltat adatokat, szabálysértési bírságot kaphat az önkormányzattól, ami akár a 30 ezer forintot is elérheti.

Címkék:
otthon, bírság, kutyatartás, állatvédelmi törvény,