Egyre több magyar fiatal marad a szülők nyakán: ezért nem költöznek

Pénzcentrum2016. április 18. 18:30

"Kirepültek a gyerekek" - itthon ezt egyre ritkábban és egyre később hallani. Helyette egy új szóval kellett megbarátkoznunk: a "bumeránggyerek" kifejezést azokra a fiatalokra használják, akik még a 20-as, 30-as éveikben sem hagyják el a szülői fészket, vagy hosszabb-rövidebb különélés után visszaköltöznek.


A fiatal európai felnőttek közel fele még mindig a szüleivel él, és sok esetben nincs is lehetősége, hogy saját lakásba vagy albérletbe költözzön. Az önálló élet megkezdésének időpontja az elmúlt évtizedek során Magyarországon is jelentősen kitolódott.

A "gyernőtt"-jelenség egész Európát érinti: az egyik legátfogóbb, 28 országra kiterjedő felmérés szerint a még mindig a szüleikkel élő 18 és 30 év közötti fiatalok aránya 2011-re 48 százalékra nőtt (36,7 millió ember). Az, hogy a fiatal európai felnőttek közel fele él a szüleivel, a gazdasági válsággal párhuzamosan megnövekedett munkanélküliséggel, illetve az ehhez kapcsolható anyagi nehézségekkel is összefügg, de vannak, akik egyszerűen félnek önállósodni, feladni a kényelmet.

Gyermekjövő: hosszúra nyúlt gyerekkor helyett

Magyarországon is láthatóan kitolódott az önálló élet megkezdésének átlagéletkora: a KSH 2011-es népszámlálási adatai szerint a 20 és 39 év közöttiek közel harmada (31 százalék) lakik a szüleivel , az Eurostat információi alapján pedig a hazai fiatalok átlagosan 28,7 éves korukban hagyják el a szülői házat.

Összehasonlításképpen ez jóval magasabb, mint a skandináv (20-22 év) és nyugat-európai országokban (24 év), viszont alacsonyabb, mint néhány kelet- és dél-európai országban (29-31 év). A KSH adatai azt mutatják, hogy Európában a legkevesebb 20-39 éves Dániában él a szüleivel (7,6 százalék), míg a legtöbb Szlovákiában (50,5 százalék). A TÁRKI elemzése szerint 2008 és 2012 között 56-ról 66 százalékra nőtt az otthon élő 18-34 évesek aránya Magyarországon.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ami a nemeket illeti, a magyar férfiak átlagosan 30, míg a nők 27 évesen repülnek ki: ebben az is közrejátszik, hogy a lányok általában fiatalabb korukban házasodnak.

A Generali egyik felmérése szerint a legfontosabb megtakarítási célok közt szerepel a gyermekeink továbbtanulásának biztosítása és az otthonteremtésük segítése. Az időben elkezdett megtakarítással könnyebben vehetik az akadályokat - nemcsak a gyerekek, hanem a szülők is. Ha például gyermekünk 2 éves korától kezdve havonta félreteszünk 15 ezer forintot, 20 éves korára akár már 4 millió forinttal támogathatjuk otthonteremtését.

Címkék:
otthon, megtakarítás, otthonteremtés, szülő, felnőtt,