Meddig érvényes a diákigazolvány 2022-ben? Ekkortól már nem járnak a diákkedvezmények

Pénzcentrum2022. június 15. 16:31

Hamarosan kezdődik a nyári szünet, de a végzősöknek meddig érvényes a diákigazolvány? Mutatjuk, meddig élnek a diákigazolvány kedvezmények, és mikortól kell teljes árat fizetni.

A nyári szünet kezdetével érdemes figyelni arra is, hogy meddig érvényes a diákigazolványunk, hiszen már csak a hónap végéig lehet kedvezményes BKV-bérletet vásárolni azokkal a diákigazolványokkal, amelyek a veszélyhelyzet idején jártak le.

A 2021/2022-es tanév második féléves matricával ellátott felsőoktatási diákigazolványok a normál szabályok szerint, október 31-éig érvényesek. Azokat a közoktatási diákigazolványokat, amelyeken a 2021/2022-es tanév matricája van, 2022. október 31-éig fogadják el.

Matrica nélkül is érvényes a diákigazolvány?

Matrica nélkül is érvényes azoknak a diákigazolványa, akik 2003. augusztus 31. után születtek. Június 30. után a 2005. szeptember 1-je előtt születettek már csak az aktuális tanévre vagy félévre szóló matricával ellátott diákigazolvánnyal vásárolhatnak olcsóbb jegyet vagy bérletet.

Meddig érvényes a diákigazolvány?

Nem csak a megvásárláskor kell érvényesnek lennie a diákigazolványnak, hanem a használat alatt végig.
Sokaknak eszébe juthatott, hogy ha a lejárt, de a pandémiás veszélyhelyzet miatt meghosszabbított diákigazolványuk utolsó érvényességi napján – június 30-án – vesznek egy havi diákbérletet, akkor még júliusban is olcsóbban utazhatnak. Bár ez elsőre jó ötletnek tűnik, a Volánbusz a HVG kérdésére megerősítette, hogy – legalábbis az általuk üzemeltetett helyi és távolsági buszokon – ez így nem működik.

A diákigazolványnak ugyanis nem csak a megvásárláskor kell érvényesnek lennie, hanem végig, ameddig használjuk. Így, ha júliusban valamikor találkozunk egy ellenőrrel, hiába mondjuk neki, hogy június utolsó napján még érvényes diákigazolvánnyal vettünk harmincnapos bérletet, meg fog büntetni, mert már lejárt a kedvezményre jogosító okmányunk.

A társaság egyúttal azt is megerősítette, hogy – bár egyes állomásokon ettől eltérő információt is lehetett hallani – egyébként valóban június 30-ig lehet kedvezményes bérletet, illetve – távolsági buszokon és a MÁV-on – jegyet venni az érintett diákigazolványokkal.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Május végével ugyanis véget ért a koronavírus-járvány kapcsán elrendelt veszélyhelyzet, amit bár háborús veszélyhelyzet követ, az nem jár a lejárt okmányok meghosszabbításával. Ennek vélhetően az lehet az oka, hogy az olyan járványügyi intézkedéseket, mint az otthon maradás, illetve a minél kevesebb személyes ügyintézés, segítette, ha nem kell kormányablakba járni az új igazolványokért.

Innentől kezdve tehát már csak a ténylegesen érvényes diákigazolványok lesznek használhatók, melyek most a közoktatásban a 2021/22-es, a felsőoktatásban pedig ennek a második féléves matricával ellátott változata.

Címkék:
iskola, oktatás, nyári szünet, tanév, bérlet, diák, diákigazolvány, diákok, diákbérlet,