Nehéz helyzetben a középiskolák: így zajlik a COVID-biztos felvételi

Pénzcentrum2021. február 16. 09:45

Van, ahol a Zoomon tartják a szóbeli felvételit, más gimnáziumok a járványhelyzet miatt idén nem szerveznek beszélgetést, inkább portfóliót kérnek a jelentkezőktől. Annyi biztos, minden intézményben komoly kihívást jelent a COVID-biztos felvételi megszervezése. Még a 2020-as gyakorlathoz sem lehet visszanyúlni, hiszen a középiskolák tavaly még megúszták a különleges szervezést - épp aznnap értek a véget a szóbeli felvételik, amikor a járvány miatt elrendelték az iskolák bezárását.

Komoly kihívás elé állítja a járvány a magyar középiskolákat, hiszen valahogy azért csak meg kell szervezni a felvételiket. Au Eduline körképéből kiderült, hogy a pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban például online szóbeli felvételi lesz, egy Google-űrlap kitöltésével foglalhatnak időpontot a jelentkezők. A budapesti, XIV. kerületi Teleki Blanka Gimnáziumban is úgy döntöttek, nem hívják be a felvételizőket, hanem online hallgatják meg őket. Itt sok diákot érint a döntés, mivel az intézményben egy kivételével az összes tagozaton kötelező a szóbeli felvételi elbeszélgetés.

Hiába a többszörös túljelentkezés, több iskolában egyszerűen nem tartanak szóbeli felvételit: például a budapesti Leövey Klára Gimnáziumban a nyelvi tagozat kivételével a szóbeli helyett a kiválasztott tagozatnak megfelelő tantárgyból bemutatkozó portfóliót kérnek, és a nyolcadikosoknak egy kézzel írott motivációs levelet is el kell küldeniük. Az intézmény a pontszámítási szabályokon is kénytelen volt változtatni: bevezették a tagozatos többletpontszámokat, ez azt jelenti, hogy a központi írásbeli felvételi magyar- vagy matektesztjének eredményét nagyobb súllyal veszik figyelembe a rangsoroláskor.

Máshol megtartják ugyan a felvételit, de szigorú szabályokkal. A szóbelire érkező diákok a csak maszkban, kézfertőtlenítés és lázmérés után léphetnek majd be például a debreceni Tóth Árpád Gimnázium épületébe, a szülők sem kísérhetik el őket a termekhez, csak az épület előtt várakozhatnak. A budapesti KÜRT Alapítványi Gimnáziumban a szóbeli a járványügyi előírások betartásával nagyjából a megszokott módon zajlik majd: az egyéni elbeszélgetés után csoportos feladatmegoldás vár a jelentkezőkre.

A középiskoláknak most először kell járványbiztos megoldásokat találniuk a szóbeli felvételire, a tavalyi szóbelik éppen befejeződtek, amikor bezártak az iskolák, az utolsó meghallgatásokat március 13-án tartották tavaly, pont aznap rendelték el a digitális oktatási rendet - emlékeztet a portál.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az iskolákra van bízva

Az intézményeknek nem rendeltek el központilag protokollt: az Oktatási Hivatal az Eduline megkeresésére azt írta,

a szóbeli vizsgák a középiskolák "saját" vizsgái, azokra a köznevelési intézményekre vonatkozó általános járványügyi szabályok vonatkoznak, emellett az középiskolák a helyi sajátosságoknak megfelelő helyi szabályokat is hozhatnak.

Hozzátették azt is, hogy már nyilvánosságra hozta az érettségi szervezésekor alkalmazandó biztonsági intézkedéseket, "amelyek követése a középiskolák számára a középfokú szóbeli felvételi vizsgákra is javasolható".

Címkék:
hrcentrum, oktatás, járvány, felvételi, középiskola, koronavírus, iskolak, gimnáziumok, erettsegi 2020,