Komoly veszélyben vannak a magyar iskolások: erről minden szülőnek tudnia kell

Pénzcentrum2019. szeptember 22. 12:00

Itt az új tanév, és ez nem mindenkinek a barátok viszontlátását és a felhőtlen iskolai élményeket jelenti: a szeptemberrel a fiatalok életébe visszatérhet a bullying, azaz a bántalmazás is. De hol a határ az ugratás és bullying közt, és mit tehetünk, ha úgy érezzük, bántanak minket? Hasznos tippeket gyűjtöttünk össze.

A bullying csak az online térben minden 3. középiskolást érint már Magyarországon az UNICEF adatai szerint. És akkor az iskolai szekálásokról még szó sem esett. A Sprite "Oltsd a szomjad! Ne engem." kampányában három véleményvezér osztotta meg tapasztalatait az online és a valós térben őket ért bántalmazásról. Lássuk, mit tehetünk ellene!

Vicces ugratás vagy zaklatás? Vedd észre a különbséget!

A bullyingot leginkább az különbözteti meg a kisebb ugratástól, hogy a bántalmazás - legyen az verbális vagy fizikai - tudatosan, ismétlődően történik- mondta el Dienes Angéla pszichológus a Sprite "Oltsd a szomjad! Ne engem." kampányának kerekasztal beszélgetésén.Ha úgy érzed, hogy tudatosan rendszeresen bántanak meg, az már tényleg nem vicc! Hosszútávon önértékelési problémákhoz és szorongáshoz vezet. Tudnod kell, hogy ez nem a te hibád, és ha felismerted, hogy bullying, vagyis zaklatás áldozata vagy, térképezd fel, kikre támaszkodhatsz a környezetedben, kérj segítséget! Ilyen esetben számíthatsz a családodra is, pedagógusaidra, az iskolapszichológusra, de akár a barátaiddal is beszélj erről őszintén. A lényeg, hogy találd meg azt, aki valóban támogat vagy jó tanácsot ad a helyzet kezelésére!

Rázd le magadról, maradj laza!

A bántók leggyakrabban azt szeretnék látni, hogy rád és a környezetedre is hatást tudnak gyakorolni. Ha sikerül látszólag nyugodtnak maradnod, mint aki fel sem veszi a megjegyzéseket, az elbizonytalaníthatja őket. Jó taktika lehet egy laza, humoros válasz a beszólásra - javasolja a pszichológus.

Állj a sarkadra, beszélj velük!

A gyűlölködők ellen a leghatásosabb módszer a kommunikáció - teszi hozzá személyes tapasztalatait Csalár Bence divatújságíró, aki extrém öltözködése miatt gyakran kap negatív megjegyzéseket. Amennyiben lehetőség van rá, próbáld meg megbeszélni az illetővel a problémát, vagy kérdezz rá, hogy ismer-e téged valóban ahhoz, hogy beszólogasson. Bence sok pozitív kommentet és üzenetet is kap persze a közösségi médiában, de a kellemetlenkedőknek gyakran egy szivecskével válaszol. Ez is jó módszer, hogy megmutassuk: te gonoszkodhatsz, de én képes vagyok harag nélkül reagálni. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Tudd, mennyit érsz azokkal szemben, akik bántanak!

Magyar Barbara, aki a cukrászat mellett sikeres YouTuberként tevékenykedik évek óta, azt vallja, a humor az egyik legjobb módszer a bullying ellen.

Arra gondolok, hogy a bántó kommentet, amit kaptam egy posztom alá, bárki írhatta. Lehet, hogy egy 11 éves kisfiú, aki ha élőben meglátna, elszaladna. Ha erre gondolok, mindig nevetnem kell, és már sokkal könnyebben túllépek

 - mondja Barbara. Mély önismeretet igényel, hogy el tudjuk engedni a bántásokat, és felismerjük magunkban az értéket - teszi hozzá Dienes Angéla.

Címkék:
otthon, gyerek, iskola, szülő, bántalmazás, bullying,