Megkongatták a vészharangot: ez lehet a vége az iskolai mobilozásnak

hvg.hu2018. április 23. 09:30

Vegyes eredményeket hoznak a világon a különböző mobilhasználati szabályok az iskolákban. Van, ahol a teljes tiltás mellett döntöttek, de képtelenek betartatni, megint máshol pedig most kezdik el liberalizálni a rendszert. A hvg.hu cikkében egy magyar topgimnázium igazgatója is megszólalt a témával kapcsolatba.

Franciaországban 2010 ót tilos a tanórákon, a folyosókon, a könyvtárakban és az étkezdében használni, most viszont eggyel továbblépnének: már az udvaron is tilatnák a használatot. A lap cikke idézi a Le Monde francia napilap cikkét, mely szerint a francia tanárok jelentős része panaszkodik amiatt, mert a telefoncsörgés gyakran megzavarja az órát, a szünetekben a adiákok pedig alig beszélgetnek, inkább a telefonok képernyőibe temetkeznek. E beszámoló alapján tehát nem következtethetünk arra, hogy maradéktalanul sikeres az eddigi tiltás.

Nagy Britanniában Magyarországhoz hasonlóan leginkább az iskolákra bízzák a pontos szabályozás kialakítását. A hvg.hu megszólaltatta az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium igazgatóját, aki a digitális oktatással kapcsolatban elmondta, hogy 

úgyis minden a tanári minőségen múlik: a jó tanár digitális órát tartva is jó tanár marad, a gyenge pedig úgy is gyenge.

A mobiltefenok bevonása az oktatásba tehát se nem kulcsa, se nem feltétele a színvonalas iskolai nevelésnek. A francia szabályozási vitában előkerült az egyik vezető brit egyetem, a London School of Economics (LSE) egyik tanulmánya is, ami azt állapította meg, hogy ahol betiltották az iskolai mobilozást, ott javult a tanulók, ráadásul főleg a gyengébb teljesítményű diákok teljesítménye.

Címkék:
hrcentrum, okostelefon, iskola, oktatás, mobiltelefon, suli,