Már nem a külföldi munka a legvonzóbb a hallgatóknak

Pénzcentrum2016. október 20. 18:03

A végzős hallgatók ötöde külföldre menne dolgozni, míg az itthon maradók töredéke vállalna vidéken munkát - derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) Karrierterv kutatásából. A megkérdezett egyetemisták többsége a saját vállalkozás létrehozását tartja a legvonzóbb jövőképnek. A tanulmányaik előrehaladtával Budapest népszerűsége egyre növekszik, a külföldi munkalehetőségek pedig egyre kevésbé vonzók a hallgatók körében.

Az alapszakon végzős hallgatók 22 százaléka tervezi, hogy a diploma után külföldön vállal munkát, míg 73 százalékuk Budapesten kezdené meg karrierjét a METU Karrierterv kutatása szerint. A felmérés évente vizsgálja az intézményben 2014-ben, BA szakon elsősként kezdett nappalis aktív hallgatók karrierrel kapcsolatos elvárásait és terveit.

A saját vállalkozás vonzóbb, mint a multi

A most harmadéves hallgatók egyharmada (38 százalék) már az alapképzés első évében dolgozott, idén ez az arány 65 százalék közelébe emelkedett. Amellett, hogy a hallgatók egyre nagyobb arányban vállalnak munkát a képzés előrehaladtával, a fiatalok munkával töltött ideje is hosszabbodik. Míg 2014-ben az átlagos heti munkaidő 17,6 óra volt, ez 2015-re 20,1 órára, 2016-ra pedig már 24,8 órára növekedett.

Változatlanok ugyanakkor a saját vállalkozás létrehozásával kapcsolatos tervek, a hallgatók számára a 2014-es első kutatás óta továbbra is ez a legvonzóbb jövőkép. Az elmúlt évek alatt az évfolyam tagjai szerint a második legnépszerűbb munkahellyé a kis- és középvállalkozások váltak, megelőzve a multinacionális cégeket. 

A végzősök Budapesten dolgoznának

A Karrierterv kutatás nyomán az is kiderült, hogy a képzés három éve alatt folyamatosan nőtt a fővárosban elhelyezkedést tervezők aránya, míg a külföldi munkavállalás iránt érdeklődők száma látványosan csökkent. Az akkor elsős évfolyam több mint harmada külföldön kezdte volna meg karrierjét 2014-ben, és csupán az egyetemisták 57 százaléka tervezett Budapesten munkába állni. Idén mindössze a hallgatók 5 százaléka képzeli el vidéken a karrierjét.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mi van a diploma mögött?

A METU hallgatóinak diplomaszerzéssel kapcsolatos legfontosabb várakozásai között az első helyen a tudás, a műveltség megszerzése szerepel, míg a magas jövedelem csupán a második helyet foglalta el. A diplomával szembeni legfőbb elvárás emellett a vezetői pozíció betöltésének lehetősége és a munkanélküliség elkerülése. Változatlan ugyanakkor, hogy a válaszadó hallgatók 2014 és 2016 között is a legfontosabb értékként a jó anyagi körülményeket, a családi életet, a szakmai karriert és a szakmai megbecsültséget jelölték meg.

Címkék:
vállalkozás, karrier, egyetem, oktatás, felsőoktatás, külföld, vidék, hallgató,