Plusz pénzt kaphatnak az alacsony nyugdíjból tengődő magyar művészek

Pénzcentrum2018. június 25. 19:02

Ahogy arról beszámoltunk, idén március 1-je óta folyósítják a művészjáradékot azoknak a 65 év feletti művészeknek, akik törvényben meghatározott művészeti szakmai elismeréssel rendelkeznek és ezt igazolni tudják, valamint nem kapnak más - törvényben meghatározott - hasonló jellegű juttatást. Csakhogy sokan vannak, akik ugyan elismert művészek, ám nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, és így csupán az alacsony nyugdíjukból élnek. Rajtuk segít az Előadóművészi Jogvédő Iroda.

A rangos, elismert előadóművészek közül is sokan kerülnek idős korukban nehéz anyagi helyzetbe. Közülük egyeseken segít a Magyar Művészeti Akadémia, vagy az illetékes miniszter által adományozható művészjáradék. Akik azonban nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, azok gyakran nehéz öregkornak néznek elébe.

Ezen a helyzeten segít az Előadóművészi Jogvédő Iroda azzal, hogy a szolidaritás jegyében a nyugellátásból kiszorult előadóművészek számára nyugdíj-kiegészítést nyújt. A juttatás fedezetét a jogdíjak biztosítják, azt tehát a művészek maguk termelik meg. Az egyesület a befolyt jogdíjak 10 százalékát fordítja szociális, szakmai célokra, az új támogatás forrása is ez a tétel.

A nyugdíj-kiegészítés iránti kérelmeket, a szakmai szervezetek javaslatait az EJI honlapjáról letölthető nyomtatványon lehet benyújtani, és azokról az Egyesület - kizárólag előadóművészekből álló - elnöksége dönt. A juttatásért nemcsak az EJI-nél regisztráltak, illetve EJI tagok, hanem bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a honlapon olvasható feltételeknek.

A szolidaritási intézkedés életbe lépését bejelentő Dr. Gyimesi László, az EJI elnöke, és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének (MZTSZ) főtitkára elmondta, hogy

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

a nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200%-ában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.

Rámutatott, hogy a létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék. Hozzátette: "Az EJI alapfeladatának tartja tagjai érdekeinek teljes körű védelmét, valamint a hazai előadóművészek egzisztenciális, jogi és szociális helyzetének javítását."

Az EJI évről évre több jogdíjat oszt fel, az egyre pontosabb felosztás eredményeként pedig mind több előadóművész jut hozzá az őt megillető jogdíjhoz. Az egyesület által felosztott jogdíj mértéke az elmúlt harminc évben ezerszeresére nőtt, miközben a jogdíjfelosztást végző csapat mérete továbbra sem éri el a húsz főt. A nyugdíj-kiegészítő támogatásról még több tudható meg az EJI honlapján. E szerint egyébként azok kérhetik a támogatást, akik igazoltan legalább huszonöt évig voltak főfoglalkozásszerűen előadóművészek, betöltötték a 65. életévüket és/vagy öregségi nyugdíjat kapnak, de ennek összege nem haladja meg a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 400 százalékát, és nem jogosultak a művészjáradékra, illetve nem kapnak más, nagy összegű állandó állami juttatást.

Címkék:
hrcentrum, nyugdij, művészet, művész, művészjáradék,