Pénzcentrum • 2024. december 9. 14:01
A legtöbb ember valamilyen gyakorisággal tesz félre pénzt, de rendszeres megtakarításra csak a magyarok bő negyede képes- derült ki a CIB Bank megbízásából készített friss reprezentatív felmérésből. A megtakarítási képességet nézve viszont nagyok az eltérések a társadalmon belül.
A magyarok többsége rendelkezik ugyan megtakarítással, de a lakosság közel kétötöde úgy vág neki a karácsony előtti időszaknak, hogy egyáltalán nincsen félretett pénze – derül ki a friss felmérésből.
A felnőtt lakosság nagy többsége – 62 százaléka – szokott valamilyen gyakorisággal pénzt megtakarítani, de rendszeres megtakarításra csak a magyarok 27 százaléka képes – mutatott rá a felmérés. A válaszadók 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy csak alkalmanként takarít meg, további 7 százalék pedig egy-egy nagyobb kiadásra tesz félre eseti jelleggel. A magyarok 38 százaléka viszont saját bevallása szerint egyáltalán nem szokott megtakarítani.
A válaszadók közel negyedének – 23 százalékának – egymillió forint alatti megtakarítása van, 21 százalékuknak pedig ennél több. Ötmillió forintnál nagyobb megtakarítási portfólióval viszont saját bevallása szerint csak a válaszadók 6 százaléka rendelkezik, 41 százalékuk viszont úgy nyilatkozott, hogy egyáltalán nem rendelkezik megtakarítással. A válaszolni nem kívánók, illetve nem tudók aránya viszont itt is elég magas, 15 százalék.
A havonta félretett összegnél, és a megtakarítási portfólió méreténél is kedvezőbb helyzetben vannak a fővárosban élők, és a magasabb iskolai végzettségűek: a felsőfokú végzettségűek 21 százaléka állította például, hogy 50 ezer forintnál is nagyobb összeget képes rendszeresen félretenni. Igen nagyok a különbségek a megtakarításokban, ha a rendszeresen félretett pénzt a havi bevétel arányában vizsgáljuk. A lakosság 28 százaléka a bevétele legfeljebb 10 százalékát tudja félretenni (14 százalék pedig kevesebb, mint 5 százalékát); 10 százalék feletti megtakarításra összesen 16 százalék képes, ebből 8 százalék a jövedelme ötödénél is többet tud megspórolni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A ét évvel ezelőtti felmérése is megállapította, a magyarokra inkább az a jellemző, hogy önállóan hoznak megtakarítási döntéseket. Örvendetes fejlemény ugyanakkor, hogy a rendszeres megtakarítók körében már csak 41 százalék azok aránya, akik kizárólag a saját ismereteikre, illetve megérzéseikre hagyatkoznak.
„A jelenlegi, bizonytalansági tényezőkkel terhelt környezetben alapvető a jelentősége a rendszeres megtakarításnak, hiszen ez csökkenti a kiszolgáltatottságunkat a külső körülményekkel szemben. Ha pedig nagyobb megtakarítási portfólióval rendelkezünk, különösen fontos, hogy a pénzünket okosan kezeljük, amelyhez érdemes saját, a pénzügyi lehetőségeinket ismerő szakember segítségét is igénybe venni ” – mondta Vasas Norbert, a CIB Bank Prémium és Privát Banki Szegmens Menedzsment vezetője.