Luxusórái miatt kutatták át házát a rendőrök: nem volt nyoma az adóbevallásban a Rolexeknek

Pénzcentrum/MTI2024. március 30. 15:02

Jogosulatlan vagyonosodással kapcsolatban ellene indított vizsgálat keretében házkutatást tartottak Dina Boluarte perui elnökasszony rezidenciáján pénteken késő este. Az államfőt azzal gyanúsítják, hogy nem vallotta be vagyona részeként luxusóra-gyűjteményét. A rendőrség beszámolója szerint 40 rendőrt és nyomozót vetettek be, hogy "átkutassák a házat és lefoglalják a Rolex órákat". Korábban, az akciót megelőzően az ügyészség megtagadta az elnökasszonytól a lehetőséget, hogy maga mutassa be a luxusórákat a számlákkal együtt.

A helyi televíziós csatornákon sugárzott felvételek tanúsága szerint a rendőrök körülvették a perui főváros, Lima külvárosában, Surquillóban lévő rezidenciát, feltörték a bejárati ajtót és kordonnal akadályozták meg a forgalmat a szomszédos utcákban. Az elnök nem tartózkodott otthon a razzia idején.

A Rolex órák ügye azután került napvilágra, hogy a La Encerrona helyi híroldal március közepén egy fotósorozatot tett közzé, amelyen az elnökasszony különböző luxusórákat viselt 2021-es és 2022-es kormányzati ideje alatt. A beszámoló szerint Boluarte azt állította, hogy csak egy régebbi órája van, amelyet saját megtakarításaiból vásárolt.

Vádemelés esetén a perui alkotmány szerint a 61 éves elnöknek csak hivatali idejének lejárta után, 2026 júliusában kell bíróság elé állnia. Boluarte ellen már folyik nyomozás "népirtás, súlyos emberölés és súlyos testi sértés" miatt. Beiktatása zavargásokhoz vezetett, amelyekben több mint 50 ember vesztette életét.

Közeleg az adóbevallás határideje

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a korábbi évekhez hasonlóan idén is minden magánszemély számára elkészíti a személyijövedelemadó-bevallás tervezetét. A legfontosabb határidő ennek kapcsán május 31-e. Ez a 23SZJA, adóhatósági közreműködés nélküli szja-bevallás benyújtásának és az adó megfizetésének határideje. Az adóbevallási tervezetet az adózók eddig az időpontig javíthatják, egészíthetik ki az elektronikus felületen. Az 1+1%-os rendelkező nyilatkozat benyújtásának határideje ugyancsak ezen a napon van.

Többek között arra is érdemes figyelni 2024-ben az adóbevallásban, hogyha valaki tárgyi befektetés - mint például egy luxus Rolex óra - eladásából nyereségre tesz szert, azt is be kell vallani a NAV felé. A személyi jövedelemadóról szóló törvény (58§ (9) bekezdése) szerint nem kell jövedelmet megállapítani az ingóság értékesítése után, amennyiben annak összege az év során összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot - ekkor bevallási kötelezettségünk sem keletkezik.

Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni a magánszemélyt terhelő igazolt költségeket (mint a vételi érték, értéknövelő beruházások pl. javíttatás, vagy az átruházással kapcsolatos kiadások pl. hirdetés költsége, illeték, vám, stb.).

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Vannak esetek, amikor nem kell jövedelemadót fizetni, ezeket az SZJA-törvény 58§-a sorolja fel. Amennyiben azonban túladunk, a példánál maradva - egy luxusórán, melynek értéke a 600 ezer forintot meghaladta, és keletkezik 200 ezer forintot meghaladó jövedelmünk, akkor a fizetési kötelezettségünk a jövedelem 200 ezer forint feletti részének 15 %-a lesz.

Tehát például, ha Baukó Éva ismerősének sikerült eladnia a tavaly meghirdetett 7 millió forint körüli értékű Rolex óráját, akkor első lépésben a befolyt összegből levonja, amennyiért ő vette az órát, és az eladással kapcsolatos egyéb költségeit. Ha ezután több mint 200 ezer forint tiszta haszna maradt, akkor kell csak adót fizetnie. Azt természetesen nem tudhatjuk, mennyiért vette és adta el végül az órát, illetve mennyi költsége keletkezett. A példa kedvéért azonban tételezzük fel, hogy félmillió forintos haszna volt az óra eladásán. Ebben a hipotetikus esetben a jövedelem 200 ezer feletti rész, vagyis a 300 ezer forint után keletkezett 15%-os adóterhe. Vagyis 45 ezer forint. De hangsúlyozzuk: ez csak egy példa volt, a valós számokat nem ismerjük.

Érdemes tehát végiggondolnunk az adóbevallás kapcsán azt is, hogy a múlt évben tettünk-e szert ingóságok eladásából bármiféle jövedelemre. Manapság mindennek nyoma van az interneten: aki luxusórát villant, az számíthat rá, hogy a NAV-ot később érdekelheti, honnan van, mennyibe került, és adózótt-e az eladó utána. Bár a rendőrség feltehetően nem fogja ránk törni a házat, nem érdemes az ilyen jövedelmről elfeledkezni, mert később kamatostul fizethetünk.

Címkék:
befektetés, NAV, szja, megtakarítás, luxus, jövedelemadó, vagyon, személyi jövedelemadó, luxusóra, ingóság, rendőrök,