Óvatosan, milyen pénzt veszel ki az ATM-ből: börtön lehet a vége!

Pénzcentrum2018. augusztus 20. 13:00

Egy férfi még márciusban pénzt vett fel Debrecenben, az Ötvenhatosok terén egy ATM.ből, csakhogy a pénzt ott hagyta. Két férfi viszont ezt észrevette, és elvette az ottfelejtett bankjegyeket. Azonban ezzel a törvény szerint lopást követtek el, és akár börtönbe is kerülhetnek.

A Hajdú Online és az RTL Klub is beszámolt róla, hogy még márciusban, Debrecenben egy férfi pénzt szeretett volna kivenni az egyik automatából. Csakhogy miután eltette a kártyáját, el is ment a helyszínről, ott hagyva a felvett pénzt. Két férfi viszont ezt észrevette, és elvette az ott felejtett bankjegyeket.

Csakhogy az ATM kamerája rögzítette a történteket, és a rendőrség közzé is tette a két férfiről készült képeket, a lakosság segítségét kérve azonosításukban. Erre azonban nem volt szükség, a két férfi a fotók nyilvánosságra kerülése után önként feladta magát.

Szólj a rendőrségnek!

Az ATM-ben talált pénzt a törvény szerint nem lehet csak úgy eltenni, mert az lopásnak minősül. Az esetet a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 370. §-a szabályozza. Eszerint

"aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el".

Az ATM által kiadott pénz a kártyabirtokos tulajdona, a megtaláló köteles az esetet a bankban jelezni és a pénzt leadni. Mindenképp értesíteni kell tehát a rendőrséget, ha ATM vagy egyéb automata (pl. a Budapesti Közlekedési Központ által üzemeltetett jegykiadó automata) bankjegykiadó nyílásába beszorulva találunk pénzt. Ez bűncselekmény gyanújára is utalhat. Az elkövetők ugyanis rendszeresen alkalmazzák azt a módszert, hogy a bankjegykiadó nyílást eltömítik, vagy olyan eszközt helyeznek arra, amely a pénz kiadását megakadályozza, majd a sértett távozását követően az így megakasztott bankjegyeket az automatából kiveszik - írta az ORFK.

Mit tegyek, ha pénztárcát vagy pénzt találok az utcán?

Magyarországon a törvény szerint bármit is találunk, - annak értékétől függetlenül - kötelesek vagyunk elvesztőjének, tulajdonosának, esetleg a dolog átvételére jogosult személynek visszaadni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a talált pénzt a találás helye szerint illetékes jegyzőnél adhatjuk le.

Azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha például pénzt, mobilt, táskát, tulajdonképpen bármit találunk az utcán, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) Ötödik Könyv XVIII. fejezete határoz meg szabályokat.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Ptk. 5:55. §-a alapján a találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni

-írta tavaly megkeresésünkre az ORFK. Ekkor nyilatkozatot kell tennünk arról, hogy a megtalált pénzre vagy tárgyra később igényt tartunk-e, erről pedig igazolást is kell kapnunk. Ez azért fontos, mert a talált pénzt három hónapig kell megőrizni, és ha nem derül ki, hogy kié volt a pénz, akkor a három hónap múlva az összeg a megtalálót illeti.

Börtön lehet a vége

Aki nem tesz eleget kötelességének és megtartja a talált holmit / pénzt, és lebukik, akár börtönbe is kerülhet.

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) 378. § (1) bekezdése alapján, aki a talált dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő

 - tudtuk meg az ORFK-tól.

Címkék:
ATM, rendőrség, bírság, megtakarítás, szabály, talált pénz, talált tárgyak,