Egyre többet spórolnak a magyarok: ki lakni, ki inkább utazni akar

Pénzcentrum2018. január 11. 18:00

Újévkor sokan megfogadják, hogy jobban figyelnek majd a pénzügyeikre. Úgy látszik, hogy ez Magyarországon már nem puszta fogadalom, hanem valóság. Az előző évekhez képest jelentősen nőtt azok aránya, akik minden hónapban félreraknak egy előre meghatározott összeget. Ez számokban azt jelenti, hogy a magyarok több mint fele havonta rak félre pénzt, és azt általában a váratlan kiadásokra tartogatja.

A magyarok több mint fele havonta megtakarít egy bizonyos összeget. A rendszeresen spóroló magyarok aránya 8 százalékponttal emelkedett egy év alatt, így alig marad el az 57 százalékos európai átlagtól - derül ki az Intrum Justitia Fogyasztói Fizetési Jelentéséből.

A fiatalabb generációk körében többen vannak, akik minden hónapban spórolnak. Míg a 18-34 évesek között 10-ből 6 magyar rendszeresen megtakarít, addig az 50 évnél idősebbek körében 10-ből 4 megkérdezett tesz félre havonta.

Nem elsősorban a félretett összeg nagysága a fontos, hanem az, hogy rendszeresen legyen megtakarításunk. Az elv, a szemlélet és a hozzáállás az igazán lényeges. Kedvező, hogy az elmúlt évek adataihoz képest egyre többen állítják, minden hónapban figyelnek arra, hogy legyen tartalékuk

- emelte ki Kis Annamária, az Intrum Justitia üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója.

Erre kell a pénz

A megkérdezettek döntő többsége, több mint 60 százaléka az előre nem látható kiadások miatt tesz félre. Európai összehasonlításban a magyarok körében a legmagasabb a lakáscélból megtakarítók aránya - a kutatásban szereplő országok átlaga 16 százalék, Magyarországon azonban minden negyedik rendszeresen spóroló erre a célra is félretesz. Ezzel szemben utazásra félrerakni nem olyan népszerű hazánkban, mint Európában. Míg a nemzetközi adatok szerint 10-ből 4 ember tesz félre utazásra, addig hazánkban ez az arány 25 százalék.

Loading...

Az életkori sajátosságok persze erősen befolyásolják a megtakarítási prioritásokat. A 18-34 év közöttiek inkább lakáscélra, esetleg utazásra spórolnak, az idősebb korosztályok azonban a  gyerekeiknek, unokáiknak teszik félre pénzüket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Van, ami nem változik

Talán nem meglepő, de Magyarországon továbbra is a készpénz a legnépszerűbb megtakarítási forma, ez azt jelenti, hogy

minden második megtaakríó ilyen formában is félrerak.

A malacpersely mellett a megtakarítási számla igen gyakori, a válaszadók 35 százaléka ezt az eszközt alkalmazza. A világ pénzügyi tendenciáihoz hasonlóan egyre többen keresik a kriptovalutát. A kutatási adatok szerint közel annyian említették használt megtakarítási formaként a különböző virtuális pénzformákat, amennyien az aranyat.

A magyar megtakarítási szokások kevés kivételtől eltekintve megegyeznek az európai jellemvonásokkal. Az egyik ilyen magyar sajátosság, hogy inkább lakásra spórolunk, mint utazásra. Abban is eltérünk az európai átlagtól, hogy hazánkban felülreprezentált a készpénz megtakarítási célú használata a megtakarítási számlák rovására

emelte ki a szakértő.

Loading...

Címkék:
pénzcentrum.hu, utazás, készpénz, spórolás, megtakarítás, intrum justitia, lakhatás,