Dúsgazdag fiatalokra bukkantak: félévig is húznák meló nélkül

Pénzcentrum2017. október 30. 15:15

A takarékosság nem egy napra szól, de október utolsó munkanapján, a takarékosság napján, érdemes még inkább számot vetnünk pénzügyeinkkel. Ami a hazai trendeket illeti, észrevehetően van még mit fejlődni a pénzügyi tudatosság terén, legfőképp a felnövekvő generációnak.Egy friss banki felmérés szerint a magyar pályakezdők megtakarítási szokásai jóval elmaradnak az optimálistól, mégha 2017 második negyedévében a megtakarítások aránya rekordot is döntött.

Október 31-ről legtöbbünknek a Halloween jut az eszébe, ám idén ugyanerre a napra esik a Takarékosság Világnapja is, amelynek a hagyományát egy 1924-es milánói banki konferenciának köszönhetjük. A világnapot egyszerűen azért találták ki, hogy a takarékosságot nemzetközi szinten is népszerűsítsék és az emberek általános gondolkodásába építsék. Mára ugyan a világnap kissé megkopott és inkább a fejlődő országokban van keletje, a pénzügyi tudatosság minden társadalomban, minden család életében fontos szerepet játszik most is - írja közleményében a K&H.

Magyarországon még mindig jellemző, hogy sokan a "párna alatt tartják a pénzüket", hatalmas készpénzállomány van forgalomban. A munkaerőpiacra lépő vagy épp készülő fiatalok már járatosabbak a digitális bankolásban, kevésbé tartanak az elektronikus pénzkezeléstől, azonban mindössze 31 százalékuk tesz félre minden hónap elején, derül ki a K&H Pályakezdők Jóléti Indexének idei felméréseiből. Ez meglehetősen alacsony arány, mégis a korábbi időszakokhoz képest jelentős növekedést jelent. A megkérdezett fiatalok 27 százaléka sehogy sem takarít meg, viszont azok aránya, akik rendelkeznek bármilyen megtakarítással, 2017 második félévében rekord arányt, 46 százalékot ért el.

  • A megkérdezett fiatalok megtakarításainak átlaga összesen629 ezer forintra rúgott (ugyanez év elején átlag 767 ezer forint volt),
  • az aktív dolgozók átlagosan 763 ezer forinttal rendelkeztek,
  • a diákok 534 ezer forintot tettek félre,
  • a munkanélküliek 678 ezer forint,
  • míg a GYES/GYED-en lévők a legkevesebb, 134 ezer forintos megtakarítással éltek.
Felmérésünkből jól látható, ami a hosszútávon való gondolkodást illeti, továbbra is vegyes a kép. A 19 és 29 év közötti magyar fiatalok 52 százaléka legfeljebb 1 hónapig tudna kizárólag a megtakarításaira támaszkodni. Ugyanez igaz a GYES/GYED-en lévő fiatalok 56 százalékára is, ami szintén elég szomorú aránynak számít. Ugyanekkor az aktív keresők csupán 20 százaléka állította, hogy 1 hónapig bírná fenntartani magát a félretett vagyonából. A megkérdezett fiatalok körében 30 százalék azok aránya, akik legalább fél évig megélnének bevétel nélkül, a megtakarításaik segítségével 

- mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezője, amely immár hét éve az általános iskolai korosztály pénzügyi tudatosságra nevelését kívánja előre mozdítani.

Címkék:
pénz, K&H, bank, megtakarítás, munkanélküli, fiatal, diák, jóléti társadalom,