Szórta a bankjegyeket az ATM: tízmilliókat kaszált aki arra járt

Pénzcentrum2016. november 23. 17:06

Szinte hetente érkezik hír új, ATM-es csaló bandákról, most azonban egy nemzetközileg tevékenykedő hálózatot lepleztek le. A csalás során ugyanis nem egy automatát, hanem a bank központi rendszerét támadták meg. Persze aggódni nem kell emiatt, a magyar banki rendszerek ugyanis biztonságosak a szigorú szabályozásnak köszönhetően. Magyarországon legfeljebb 45 ezer forinttal húzhatnak le a csalók, ráadásul kiderült, hogy ez hamarosan jelentősen csökkenni fog.

A csalók szeretettel csapnak le az ATM-ek környékén: nem csoda, hogy mi is számos alakalommal foglalkoztunk már ezekkel az esetekkel. Most viszont olyan trükköt lepleztek le, amely egyenesen az automatát és a bank rendszerét támadja meg.

A dolog lényege, hogy a gép rendszerét piszkálják meg, aminek köszönhetően az összes pénzt kiadja egy megadott időpontban. Ilyenkor a csaló banda tagjai az automaták előtt állnak és csak annyi dolguk van, hogy győzzék összeszedni az ATM által kiadott pénzt.

Egyelőre csak Oroszországban, Tajvanon és Thaiföldön buktak le a csalók ezzel a módszerrel, azonban ekkor több millió dollárnak megfelelő pénzt tehettek zsebre. Az USA-ban is volt már hasonló kísérlet a pénzkiadók meghekkelésére. Akkor a pénztároló kazettákat kiürítették és a gépek szoftverét frissítették, így kerülték el, hogy a csalók végül pénzhez jussanak.

Vajon megtörténhet ez Magyarországon is?

A távol-keleti bankoknak jellemzően alacsonyabb a védettségi szintje az Európai pénzintézeteknél, így aránylag kicsi az esély arra, hogy Magyarországon is megtörténjen hasonló eset. Az európai és magyar szabályok egyébként nagyobb biztonsági védelmet írnak elő, ráadásul a bankok saját érdeke is az, hogy ezeket a szabályokat betartsák, vagy esetleg még az előírtnál is biztonságosabb rendszert építsenek ki.

Magyarországon egyébként 2016 első kilenc hónapjában 16,5 ezer visszaélést regisztrált a Magyar Nemzeti Bank hazánkban, az összes csalás értéke 575 millió forint volt.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ez azt jelenti, hogy 35 ezer forint volt a visszaélések átlagos összege.

A visszaélésekből fakadó károk túlnyomó többségét nem az ügyfelek, hanem a kártyakibocsátó és az elfogadó pénzforgalmi szolgáltatók viselik elsősorban. A kártyatulajdonosok (ügyfelek) alig több, mint 11 százalékát szenvedték el a csalások összegének, a többit a bankok és a szolgáltatók állták.

A szabályok szerint, ha elveszik vagy ellopják a kártyánkat, akkor legfeljebb 45 ezer forintig viseljük mi a károkat,

ez az összeg ráadásul 2018 elejétől 15 ezer forintra csökkenhet az MNB jelentése szerint.

A bejelentést követően egyébként minden kárunkat a pénzintézet viseli.

Loading...

Címkék:
csalás, ATM, megtakarítás,