Beindultak a valutázók: kifosztották a pesti váltókat

Pénzcentrum2016. október 20. 14:09

Az angol font esése a valutázók kedvét is meghozta a pénzváltáshoz. Több kedvező esemény is történt a közelmúltban, ami miatt sokan rohantak a pénzváltókhoz, ami miatt még az is előfordult, hogy a váltó kifogyott a valutából. Utánajártunk, hogy miért ennyire népszerű most az angol font.

Az angol font árfolyama jelentős mértékben esett az elmúlt egy évben, nagyjából 20-25 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá a brit fizetőeszközhöz. A jelentős esés viszont nem meglepő módon valutázásra csábította a magyarokat, akik az elmúlt időszakban nagy mennyiségben vásároltak fontot a pénzváltóknál. Nem is csoda, hogy egy olvasónk arról panaszkodott, hogy az utazásához nem tudott pénzt váltani a kiszemelt helyen. Persze másnap visszatérve már kapott fontot, azonban csak nagy címleteket tudtak neki adni.

Loading...

Tényleg viszik a fontot, mint a cukrot?

Általában megfigyelhető, ha egy valuta egy korábbi időszakra jellemző árfolyamsávból kilép az alsó irányba, akkor az ügyfelek fókuszába kerül és előbb, vagy utóbb eljön az az árfolyamszint, ahol érdemesnek tartják megvásárolni

 - mondta a Pénzcentrum kérdésére Taraczky Andrej, a Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesületének (MPOE) alelnöke.

A szakértő hozzátette, hogy a font esetében korábban óvatosabbak voltak a valutázók, az árfolyam viszont elért egy olyan lélektani szintet, ahol már a “kapzsiság" felülkerekedett a “félelmen" és beindultak a valutavásárlások. Jogszabályi korlátok és üzleti titok miatt ugyan a pontos keresletet nem árulták el nekünk, azonban az tisztán látszik, hogy

tavalyhoz képest az angol fontban sokkal erőteljesebb a spekulatív jellegű váltás, mint a kereskedelmi, utazási célú.

Ezt egyébként a banki kamatok rekord alacsony szintje is kiváltja, mivel mostanra a lekötött betétek csupán átlagosan 0,53 százalékos (évesített) kamatot adnak az MNB adatai alapján.

Loading...

A legjobb ajánlatok jelenleg 342-343 forint körül alakulnak Budapesten, de a vidéki városokban is 343,5 forintos árfolyamtól is válthatunk fontot. Az eltérés jelentős lehet, a Valutacentrum szerint van, ahol 350 forint feletti árfolyam mellett vehetünk angol fontot. Ez azt jelenti, hogy ezer font váltása esetén 8 ezer forintot is bukhatunk, ha nem a legolcsóbb helyen vesszük meg a valutát.

Mikor vesznek fontot a magyarok?

A jövőbeni árfolyamokat lehetetlen megjósolni, így ebbe nem is bocsátkoznánk, a valutavásárlás spekulatív célú felfutásának azonban egyértelmű jelei vannak:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • Ilyenkor a valuta a korábbi időszakra jellemző árfolyamsávból lefelé lép ki.
  • A font népszerűségéhez az is hozzájárult, hogy a másik két népszerű valutában (amerikai dollár, euró) nem volt nagy mozgás az elmúlt időszakban, így nem indult meg a nagymértékű vásárlás.

A brit fizetőeszköz egyébként utoljára 5 évvel ezelőtt volt ennyire alacsony árfolyamon a forinthoz képest, ez pedig azok kedvét is meghozhatta a váltáshoz, akik nem spekulációs céllal veszik a valutát.

Az angol font árfolyama most nagyjából 100 forinttal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, a nagy esés idén nyáron, a Brexit megszavazása után következett be. Ahogy azt korábban részletesen taglaltuk, 1000 font váltása most nagyjából 100 ezer forinttal kevesebbe kerül, mint egy évvel ezelőtt.

A UBS bank elemzői egyébként arra számítanak, hogy jövőre újra megerősödhet az angol font. Előrejelzésük szerint a közvetlenül a népszavazás utáni szintre nőhet az árfolyam, ami nagyjából a 370-380 forintos szintnek felel meg.

Mit tehetünk, ha kifogy a valuta a pénzváltónál?

Ahogy olvasónkkal előfordult, hogy nem kapott fontot, úgy velünk is megeshet, hogy nem jutunk a nekünk szükséges valutához. Az MPOE alelnöke szerint viszont ez a kisebb váltóknál fordulhat elő, így ha nagy hálózattal rendelkező lánchoz fordulunk, akkor szinte biztos, hogy kapunk valutát (kivétel, ha nagy összegről van szó, ilyenkor érdemes előre rendelni).

Címkék:
megtakarítás, valuta, pénzváltás, font,