Belerokkanunk a terhekbe: senki se tegye ide a pénzét

Pénzcentrum2016. április 15. 05:50

A betéti kamatok már évek óta olyan alacsonyak, hogy ha nem figyelünk, akkor akár kevesebb pénzt vehetünk ki a bankból, mint amennyit betettünk. Az átlagkamat annyira alacsony, hogy még a féléves lekötéssel is bukhatunk. Néhány trükkel persze akár értelmezhető kamatot is kicsikarhatunk a bankunkból, ehhez viszont számos feltételnek kell megfelelnünk.

A bankbetétek kamatszintje 0,88 százalékra csökkent a jegybank legfrissebb, februári adatai szerint. Ennek köszönhetően viszont sokaknak már egyáltalán nem éri meg betétben tartani a pénzét.

Durván sarcol a kamatadó

Ha az átlagkamattal 1 millió forintot kötünk le, akkor

  • Egy hónapos futamidő mellett 733,
  • Három hónapos futamidővel 2 200,
  • Hat hónapos futamidővel 4 400, míg
  • 12 hónapos futamidő mellett 8 800 forint lesz a bruttó (adózás előtti) kamat.

Ebből még lejön a kamatadó (15 százalék) és az egészségügyi hozzájárulás (EHO, 6 százalék), amelyek együtt a kamatunk több mint ötödét elviszik, vagyis az egyébként is alacsony hozamunk tovább csökken. Ennek köszönhetően a nettó (adózás utáni) kamatunk csupán 579, 1738, 3476, illetve 6952 forint lesz a fenti futamidők mellett. Ez már önmagában is jelentős levonás, azonban ha fel szeretnénk venni a pénzünket, akkor további elvonásokkal kell szembesülnünk.

Kevesebb a felvett pénz, mint amit betettünk a bankba

A tranzakciós illetéket már a legtöbb bankszámlacsomagban továbbhárítják az ügyfelekre, így az átutalásoknál 0,3 százalékos illetéket, a készpénzfelvételnél pedig 0,6 százalékos illetéket kell fizetni. Mivel ezeket a díjszabásban is érvényesítik a pénzintézetek, ezért ezeket a díjakat szinte minden banknál ki kell fizetnünk.

Ha az egy hónapos futamidővel számolunk, akkor az átutalás után csak 997 578 forint, készpénzfelvételkor pedig csupán 994 576 forint marad a megtakarításunkból, vagyis 2,5 ezerrel, illetve 5,5 ezerrel kevesebbet kapunk vissza, mint amennyit befektettünk.

A helyzet akkor sem sokkal jobb, ha három hónapra kötünk le pénzt, viszont hat hónapos távon már fordul a kocka, hiszen átutalással már 466 forinttal gazdagodhatunk, persze készpénzfelvételkor itt is bukunk a betéten.

Loading...

Ha egy évre kötjük le a pénzünket, akkor már pozitívan jöhetünk ki a befektetésből, igaz, a hozam így sem túl nagy a befektetett összeghez képest. Átutalással majdnem 4 ezret kaszálhatunk, készpénzfelvétellel viszont egy ezrest sem tudunk összehozni az 1 millió forintunkkal.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mindenképpen kell a bankbetét?

Az alacsony kamatok ellenére még mindig az egyik legnépszerűbb megtakarítási forma a bankbetét. Ennek többek között az az oka, hogy egyszerű termékről van szó, illetve a pénzünk kezelésében is segítségünkre lehet. Persze ennek ellenére nem lenne rossz, ha nem csökkenne a betétben tartott pénzünk, vagy esetleg valamennyi kamatot is tudunk utána kapni.

Ha rövid futamidőben gondolkozunk és tudjuk, hogy utána mindenképpen szükségünk lesz a pénzre, akkor kereshetünk olyan bankot, ahol éppen akciós kamatokat adnak, jellemzően a friss pénz feltételének teljesítése mellett. Persze ezek a betétek csupán néhány hónapos futamidejűek, azonban az átlagos éves kamat többszörösét is megadhatják a bankok. Ezután viszont nem árt felvenni a pénzt, mivel a legtöbb pénzintézet rendkívül alacsony kamatokat kínál hosszabb futamidő mellett.

Van viszont hosszútávú megoldás is arra, hogy értelmezhető hozamot adjon a betétünk. Egyes bankok ugyanis az átlagnál magasabb kamattal csábítnak minket, amiért cserébe valamivel hosszabb elköteleződést várnak tőlünk. Érdemes egy éves lekötésekben gondolkodni, vagy akár többször egymás után lekötni a betétünket. Ilyenkor viszont a számlavezetési díjakkal is kalkulálni kell, ugyanis ez is faraghat a hozamunkból.

Ha tudjuk, hogy hosszabb távon is betétben tartanánk egy adott összeget, akkor Tartós Betéti Számlát (TBSZ) is nyithatunk. Ennél arra kell figyelni, hogy csak a számla feltörése mellett van lehetőség pénzkivételre, ha még nem értük el a harmadik évet. A TBSZ ugyanis három év után nyújt lehetőséget a pénz részkivételére (vagy akár a teljes megtakarított összeget is felvehetjük), ráadásul ekkor csupán 10 százalékos kamatadót kell fizetnünk, az EHO alól pedig mentesülünk. Ha öt évet várunk, akkor teljesen mentesülünk a kamatadó megfizetése alól is.

Címkék:
betét, tranzakciós illeték, megtakarítás, bankbetét, kamatadó,