Elképesztő, mit rejtegetett a pesti kisnyugdíjas: mázlija volt

Pénzcentrum2016. március 15. 16:00

A forgalomból több éve kivont ezreseket rejtegetett otthonában egy pestszentlőrinci nyugdíjas. A pénz most azért került elő, mert unokájának akart segíteni az idős asszony. A családnak szerencséje volt, mert a bankjegyeket még be tudták váltani az MNB-ben.

Több száz régi ezrest rejtegetett otthonában egy 83 éves asszony, a pénz pedig most csak azért került elő, mert Margit néni segíteni akart az unokájának. A pestszentlőrinci nyugdíjas még a rendszerváltás idején kapott egy darabka földet, de a férje halála után eladta azt és az ebből kapott pénzt dugta el nehezebb időkre.

Margit néninél összesen 214 darab régi ezres lapult egy fejkendőbe rejtve.

- írta nemrég a Bors az unoka beszámolójára hivatkozva.

A segítségre szoruló unokáknak nagy szerencséje volt a pénzzel, ugyanis a bankók még a 80-as évekből származtak és már 1999-ben bevonták őket a forgalomból. Ám a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) még elfogadták és névértéken beváltották azokat, amelyek még viszonylag épek voltak.

Miért nem váltották be a sérült pénzt?

Az MNB honlapján található tájékoztatás szerint az 1999-ben bevont ezreseket még 2019 szeptemberéig váltják be törvényes fizetőeszközre. A sérült bankjegyeket azonban még az MNB sem köteles minden esetben elfogadni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hiányos sérült forintbankjegy abban az esetben váltható át, ha a bankjegynek több mint 50 százalékát benyújtják. Azokat a hiányos sérült bankjegyeket, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50 százalékot, az MNB térítés nélkül bevonja a forgalomból

- válaszolta korábban a Pénzcentrum megkeresésére az MNB.

Mi számít sérült bankjegynek/érmének?

  • Hiányosbankjegynek az a lyukas bankjegy számít, amelynek felületén legalább egy látható (10 mm2-nél nagyobb területű) lyuk található, valamint az a csonka bankjegy, amely esetében a hiányzó rész meghaladja a 3 mm-t.
  • Sérült bankjegynek számít, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy.
  • Nehezen felismerhető érmének számít, amely megkopott, jelentősen elszíneződött, illetve a külső felületének állapota nem teszi lehetővé a névérték vagy az érmekép felismerését (pl. korrodált forintérme).
  • Sérült érme pedig az, amelyik eredeti alakját elveszítette.

Mivel érdemes még próbálkozni?

A régi ezresek mellett még több más olyan régi bankjegy is akad, amit még beválthatunk az MNB-nél. A beváltáshoz egyébként még a bankba sem kell feltétlen bemennünk, a régi pénzeket egy értéklevélben is elküldhetjük a MNB-be. Érdemes lehet például megnézni a fiókok mélyét a 2009-ben bevont papír kétszázasok után kutatva.

Címkék:
pénz, forint, nyugdíjas, megtakarítás, bankjegy, kivont bankjegyek,