Pénzt talált az utcán: egy évig ülhet börtönben miatta

Pénzcentrum2016. január 20. 14:01

Bárkivel könnyen előfordulhat, hogy véletlenül elhagyja különböző értékeit, esetleg a pénztárcáját. De mitévők legyünk ilyen helyzetben? És mit kell csinálni, ha mi találunk az utcán pénzt vagy esetleg egy pénztárcát? Megtarthatjuk a talált összeget?

A talált dolgokat - annak értékétől függetlenül - a törvény szerint kötelesek vagyunk elvesztőjének, tulajdonosának, esetleg a dolog átvételére jogosult személynek visszaadni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a talált pénztárcát a találás helye szerint illetékes jegyzőnél adhatjuk le.

Amennyiben pedig ennek a kötelességünknek a megtalálástól számított 8 napon belül nem teszünk eleget, akkor szabálysértést (50 ezer forint elsajátításáig) vagy bűncselekményt követünk el.

Simán börtön lehet a vége

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C törvény (Btk.) 378. § (1) bekezdése alapján, aki a talált dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Nem mindegy, hol találjuk

Ha a talált tárgyat, pénzt vagy pénztárcát egy bevásárlóközpontban, esetleg a buszon vagy villamoson találjuk meg, ( vagyis a közönség számára nyitva álló helyen) akkor a hely üzemeltetőjének, vagy annak alkalmazottjának kell azt átadnunk. Ekkor, ha kideríthető, hogy kié az elhagyott dolog, akkor az üzemeltető őt értesíti, amennyiben pedig nem jelentkezik a tulajdonos, akkor a pénz az államkasszába kerül.

Rendőrségnek is szólni kell

Abban az esetben, ha egy ATM-ben vagy más automatába beszorulva találunk pénzt, (pl. BKK jegykiadó automata) akkor a rendőrséget is értesítenünk kell, hiszen ez bűncselekmény gyanújára utalhat. A tolvajok ugyanis rendszeresen alkalmazzák azt a módszert, hogy a bankjegykiadó nyílást eltömítik és miután elhagytuk az automatát az így megakasztott pénzt kiveszik.

Ha nem derül ki, hogy kié...

A talált tárgy leadásakor kötelesek vagyunk a jegyzőnek nyilatkozni arról, hogy igényt tartunk-e a talált dolog tulajdonjogára, erről pedig egy igazolást is kapunk. Abban az esetben, ha megállapítható, hogy kié az elhagyott tárgy, akkor a jegyző azt késedelem nélkül átadja a tulajdonosának. De,

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

ha az átvételre jogosult személye nem állapítható meg, a jegyző a dolgot az átadástól számított három hónapon át megőrzi. Ha ez idő alatt a jogosult nem jelentkezik, a dolgot - ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartott - a találónak ki kell adni.

- válaszolta megkeresésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK).

Mit tegyünk, ha mi hagytuk el?

Az ORFK tájékoztatásából kiderült, minden egyes esetben körültekintően kell meggyőződni a talált dolog kiadására igényt tartó személynek a jogosultságáról. Ez megtörténhet nyilatkozat formájában, amiben leírjuk az elvesztés körülményeit az elhagyott dolog jellemzőit, pénz esetén pedig a pontos összeget, akár címletekre lebontva, de lehetőség van tanúk meghallgatására is az ügyben

Címkék:
pénz, megtakarítás, pénztárca, talált pénz, elhagyott, talált tárgyak,