Hivatalos: így kártalanítják a Quaestor kötvényeseit

Portfolio2015. július 23. 13:01

A Quaestor-károsultakat a Beva és a Quaestor Alap a fiktív kötvények arányában kártalanítja. Az előzetes becslésekkel nagyjából egybevágóak az arányok, vannak tehát olyan sorozatok, ahol a fiktív kötvények aránya meghaladja a 85 százalékot, míg más sorozatoknál nem is voltak fiktív kötvények.

A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja (QA) által 2015. július 6-án közzétett sajtóközlemény szerint július 13-tól megkezdődött a kárrendezés Befektető-védelmi Alapot (BEVA) terhelő kártalanítási részének a kifizetése. A BEVA kártalanítására a 2001. évi CXX. tv. (Tpt.) szabályai szerint maximum 20 ezer euróig (kb. 6 millió forintig) és kizárólag azok jogosultak, akiknek a kötvényét a Quaestor Értékpapír Zrt. (QÉP) nem tudja kiadni, vagyis a meg nem keletkeztetett Quaestor kötvénnyel rendelkező befektetők

 - olvasható a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (PSFN) közleményében, aki a felszámolásért felel.

Az ügyfélvagyon átvizsgálásának eredményeként kötvénysorozatonként egyértelműen megállapítható a befektetők értékpapírszámláján nyilvántartott összes Quaestor kötvény darabszáma és a KELER központi értékpapír nyilvántartása alapján a rendelkezésre álló Quaestor kötvények összmennyisége. Tekintettel azonban arra, hogy a QÉP által vezetett egyedi értékpapírszámlákon nem különíthetőek el egymástól a meg nem keletkeztetett (hiányzó) kötvények és a QÉP KELER-nél vezetett számláján rendelkezésre álló (valós) kötvények.

Az sem állapítható meg teljes bizonyossággal, hogy egy-egy befektető egy-egy tranzakció során valós kötvényt vásárolt-e. Mindezekre figyelemmel kizárólag úgy lehetett az egyes ügyfelekre nézve a valós és a hiányzó kötvények mennyiségét megállapítani, hogy kötvénysorozatonként meghatározásra került egy arányszám a KELER nyilvántartásban szereplő valós kötvények darabszámának és az ügyfélnyilvántartásokban szereplő kötvények összdarabszámának figyelembe vételével.

Az egyes ügyfelek esetében ezt az arányszámot alapul véve került meghatározásra a QÉP által vezetett értékpapírszámlán nyilvántartott kötvénymennyiségből a meglévő, valós kötvények mennyisége, valamint a hiányzó kötvények mennyisége.

A kártalanítás jelen fázisában a hiányzó kötvényeket pénzkövetelésként vette figyelembe a BEVA, ezért e kötvényekért az azok vásárlásakor kifizetett vételár képezi a kártalanítás alapját. A felszámoló által közölt fiktív és valós kötvényarányokat az alábbi infografika tartalmazza:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Loading...

A felszámoló tehát csak úgy tudta eldönteni és meghatározni a fenti arányokat, hogy megnézte: a KELER nyilvántartásában szereplő valós kötvények darabszámához képest mekkora mennyiség található meg az ügyfelek egyéni számláin az egyes sorozatokból, ebből pedig arányszámot képzett. Fontos információ az is, hogy a Beva a kártalanítási összeg meghatározásakor a fiktív kötvények vételárát vette figyelembe.

 

Címkék:
megtakarítás, kártalanítás, quaestor,