Ezért vagy képtelen spórolni: a 6 leggyakoribb hiba

Pénzcentrum2015. június 14. 13:07

Egy kis önvizsgálat, és máris lehet, hogy gazdagabbak leszünk. A Londoni Közgazdasági Egyetem egyik professzora szerint sokkal nagyobb szerepe van az érzelmeknek a pénzügyekben, mint kellene. Hirtelen ötletek, pillanatnyi érzelmek vezetnek, a tudatos tervezés helyett.

Mintegy 1,8 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe Magyarországon, ennyit nem fogyasztunk el. Ebből a döbbenetes mennyiségből csupán kétezer tonnát sikerül megmenteni évente, ez a rászorulókhoz jut el. Ez az adat is jól mutatja, a magyarok sokkal többet vásárolnak, mint amire szükségük van. Az impulzusvásárlás, azaz az épp aktuális kedvünk és (ét)vágyunk miatti pénzköltés, a fogyasztói társadalom nyomása mellett számos olyan személyes tulajdonság akad, ami miatt rosszul kezelhetjük pénzügyeinket, és sok pénzt vezsthetünk.

Csapongó gondolatok, koncentrációhiány

Mivel egyszerre sok minden kavarog a fejünkben, valamin mindig agyalunk, az annyira nem életbevágó tevékenységek, mint a napi bevásárlás, nem kötnek minket le nagyon. Gyorsan le akarjuk tudni, ezért a legegyszerűbb megoldást választjuk ahelyett, hogy a leginkább pénztárca barát opciót néztük volna. Nem molyolunk az árösszehasonlítással.

A beleélés hiánya

A legtöbb esetben képtelenek vagyunk úgy döntést hozni, hogy az a jövőnkre nézve legyen ideális. Mivel a döntéseink a mostban születnek, sokkal inkább szólnak arról, mi a jó a jelen helyzetben nekünk, mi kényelmes, mi szükségszerű. Ha arról van szó, most nélkülözzünk-e vagy később, sokszor a gyors igény-kielégülést választjuk ahelyett, hogy a jövőbeli énünknek kedveznénk.

Optimizmus és túlzott magabiztosság

A pozitív gondolkodásnak negatív végeredménye is lehet. A rózsaszín szemüvegen keresztül szemlélt jövő és a nem valós elvárások a pénzügyek menedzselésére is hatással lehetnek. Ettől kevésbé felkészülten és tudatosan kezelhetjük a pénzünk, és nem gondolunk a megtakarításra, hiszen abban hiszünk, hogy minden jó lesz, minden jól alakul.

Azonnali kielégülés

Sok ember, ha szeretne valamit, befészkeli magát valami a fejébe, azonnal meg kell szereznie azt. Onnantól kezdve csak arra tud gondolni, míg meg nem vette. Pedig ha esetleg időt hagyna magának, rájöhetne, hogy nincs is rá szüksége, felesleges pénzkidobás.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Automatikus válaszok

Ha ösztönösen reagálunk egy-egy helyzetben anélkül, hogy belegondolnánk, milyen következményeket hozhat, ha úgy viselkedünk, újra és újra ugyanoda kerülünk. Amíg nem vizsgáljuk felül a rossz szokásainkat, folyton problémáink lesznek, például pénzügyi problémáink.

Szociális normák

Sokakat befolyásol a többi ember viselkedése. Bár sokszor ez segítségünkre van, a fogyasztási szokásokat is jócskán felpörgeti. Hat a tömegpszichózis: például ha az összes szomszédnak van, nekünk is kell egy újabb, csendesebb fűnyíró. Pedig a réginek sincs még baja, de nem akarunk leégni.

 

Címkék:
pénz, spórolás, megtakarítás, szokás,