Milliókat utalnak tévedésből: rajtad is kattanhat a bilincs

Pénzcentrum2015. április 7. 06:03

Naponta több alkalommal történik téves utalás, de vajon mit kell tennünk, ha a mi számlánkra érkezik plusz pénz?

Több millió banki utalás történik naponta, azonban ahhoz, hogy az általunk utalni kívánt pénz rossz címzettnél landoljon, már egyetlen számjegy félreütése is elegendő. Akadnak meghökkentő példák is, amikor valakiből nem várt milliomos lett - ha csak egy rövid időre is.

Ilyen meghökkentő eset volt 2014-ben, amikor egy nagykőrösi férfinek a bankszámlájára 6 millió forintot utalt tévedésből a munkáltatója. A "szerencsés" férfi  nem vacakolt sokáig, hamar el is költött belőle közel 4 millió forintot, de a gyorsan jött gazdagság nem tartott sokáig, nem sokkal később rendőrök kopogtattak az ajtaján.

Ki a hibás?

Sokan gondolják, hogy az utalásnál a számlaszámnak és a számlatulajdonos nevének meg kell egyezni, mert enélkül az nem megy végbe. Azonban ez nem így van, mert a bank az utalásokat automatikusan végzi és a hatályos jogszabály szerint a jóváírást a számlaszám alapján kell teljesítenie.

Tehát létező forintalapú bankszámlára tévesen utalt összeg jóváírásra kerül akkor is, ha a név és a számlaszám eltér.

Így az követett el hibát, aki tévesen adta meg a bankszámlaszámot, amire utalni szeretett volna. Azonban ezt a tévedését minél előbb jeleznie kell, így visszakaphatja a pénzét, ha ebben a rossz címzett is partner.

Mit tegyünk, ha nálunk landol nem várt pénz?

Minden esetben járjunk utána, pl. a munkáltatónknál, hogy tényleg a megfelelő összeget utalta-e a számlánkra, illetve jelezzük számlavezető bankunk felé, hogy téves utalást írtak jóvá a számlánkon és ne kezdjünk önfeledt költekezésbe.

Amennyiben a címzett költ a összegből, és az utaló visszautalást kezdeményez, úgy a címzett jogalap nélküli gazdagodására való tekintettel a Ptk. az irányadó: az alaptalan összeget vissza kell téríteni, kizárólag jóhiszeműség esetén nem terheli a kötelezettség a címzettet, amikor is jogosultnak érezhette magát

- tudtuk meg az MKB Banktól.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Mihez kezdenénk a pénzzel?

A Pénzcentrum egyik olvasójának 2012-ben közel 5 millió forint érkezett a számlájára, amelyből tellett a végtörlesztésére és még maradt is egy kevés. Ekkor kérdeztük meg olvasóinkat ők mihez kezdenének a hirtelen jött milliókkal?

Loading...

Az OTP Banknál hetente több alkalommal is történik téves utalás, ami előfordult már több milliós nagyságrendben is. A CIB Banknál pedig kiemelkedően nagy összegű téves utalás nem jellemző, általában 3 000 és 200 000 forintot utalnak félre, ezt azonban szinte mindennap.

Ügyfeleinktől naponta több alkalommal is kapunk arra vonatkozó jelzést, hogy téves utalás történt

- válaszolta megkeresésünkre a CIB Bank.

Címkék:
megtakarítás, milliomos, utalás,