Örülhetünk a plusz fizetésnek, de mit kezdjünk vele?

Pénzcentrum2015. március 29. 14:45

Az átlagkeresetek Magyarországon több mint 6 ezer forinttal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. Felmerül ugyanakkor a kérdés, mit kezdjen a plusz pénzzel egy átlagos magyar család, hol tudhatják biztonságban a megtakarításaikat?

A KSH legfrissebb adatai szerint az átlagos, családi kedvezmények nélkül számított nettó kereset 154 500 forint volt januárban, ami 4,1 százalékos növekedést jelent a tavalyi számokhoz képest. Azért lényeges a januári adat, mert az év végi fizetésemelések mértékét ezeken keresztül figyelhetjük meg a legjobban. Egyébként idén januárban több mint 6 ezer forinttal vihettek többet haza átlagosan a magyarok.

Mivel havonta rendszeresen magasabb összeggel számolhatunk, mint korábban, ezért érdemes félretenni a plusz pénz egy részét. Erre a legalkalmasabb egy rendszeres megtakarítást indítani. A Pénzcentrum megnézte, hogy milyen lehetőségeink vannak.

Lakástakarék pénztár (LTP)

Az LTP az egyik legnépszerűbb megtakarítás Magyarországon, ennek egyik oka, hogy az állam minden befizetés után 30 százalékos támogatást ad. Ahhoz azonban, hogy a jóváírást ténylegesen megkapjuk, arra van szükség, hogy a felvett összeget lakás célra fordítsuk.

Érdemes minél rövidebb időszakban gondolkodni, hogy az évesített hozamunkat magasan tartsuk, a négy éves megtakarítási időszak esetén az EBKM kivétel nélkül meghaladja a 10 százalékot.

Start-számla (Babakötvény)

A Start-számlára befizetett összegek után 10 százalékos állami támogatás jár, amivel gyermekeink életkezdését segíthetjük. A Babakötvények hosszú távon is kiemelkedő hozamot biztosítanak, a 19 éves futamidő végére 2,3 millió forint gyűlhet össze a számlán havi ötezer forint befizetése után (átlagos hozam mellett).

Emellett előnyt jelent, hogy az innen felvett pénzt adó-, járulék- és illetékmentesen vehetjük fel. Start-értékpapírszámlát egyébként a Magyar Államkincstárnál nyithatunk, amire a Start-letéti számlán kamatozó kezdeti állami támogatás (42 500 forint) is átkerül.

Életbiztosítás

Népszerű termékek az életbiztosítással egybekötött megtakarítások. Ezeknek két alapvető formája van:

  • A klasszikus megtakarításos
  • A befektetési egységekhez kötött (Unit Linked)

Míg előbbinél a hosszútávon kiszámítható hozam lehet a vonzó a fix kamatozás miatt, addig utóbbi a befektetési lehetőségek széles tárházával kecsegtet.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Mind a két forma elérhető nyugdíjbiztosításként is, igaz így a félretett pénzt elsősorban nyugdíjra fordíthatjuk.

Előnye viszont, hogy 20 százalékos adójóváírást érvényesíthetünk, amit a számlánkon jóváírnak.

Önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes nyugdíjpénztárak (ÖNYP) nagy előnye, hogy alacsony költségek mellett tehetünk félre pénzt, ráadásul a nyugdíjbiztosításokhoz hasonlóan 20 százalékos adójóváírást kapunk az államtól minden befizetésünk után. Az ÖNYP mögött választható portfóliók vannak, amit a pénztár kezel, így a vagyonkezelés terhét leveszik a vállunkról.

A nyugdíjpénztár egyébként kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentességet biztosít, feltéve, ha nyugdíj célra vesszük fel a pénztárban tartott összeget.

 

Címkék:
megtakarítás, start-számla, önkéntes nyugdíjpénztár, ltp,