Te kaptál fizetésemelést? 5 tipp: ide tedd a pénzed

Pénzcentrum2015. február 12. 10:32

Február elején sokan keresnek rendszeres megtakarítási lehetőséget, mivel ekkor érkezik meg az első fizetés, ami szerencsés esetben magasabb, mint az előző évi bér. A Pénzcentrum összeszedte, milyen lehetőségek közül érdemes választani.

Sokan február elején kapták meg az első magasabb fizetésünket. Vannak, akik adósságaikat rendezik vagy gyorsan elköltik a plusz pénzt, de sokakban felmerül, hova tegyék a többletet. Sokszor akkor is érdemes lehet új konstrukcióban gondolkozni, ha már havonta, rendszeresen teszünk félre kisebb-nagyobb összegeket. De vajon milyen rendszeres megtakarítást érdemes indítani?

Lakástakarék-pénztár

A lakástakarék-pénztár (LTP) az egyik legnépszerűbb megtakarítás Magyarországon, ennek egyik oka, hogy az állam minden befizetés után 30 százalékos támogatást ad. Ahhoz azonban, hogy a jóváírást ténylegesen megkapjuk, arra van szükség, hogy a felvett összeget lakáscélra fordítsuk. Ez lehet lakásvásárlás, lakásépítés, felújítás vagy például beépített szekrény vásárlása.

A befizetett pénzünknek viszont alacsony a kamata, vagyis a hozamunk nagy részét az állami támogatás adja. Emiatt érdemes minél rövidebb időszakban gondolkodni, hogy az évesített hozamunkat magasan tartsuk, a négy éves futamidejű takarékok esetében az EBKM kivétel nélkül meghaladja a 10 százalékot, ami kimagasló más megtakarítási lehetőségekhez képest. A megtakarítás egyébként kedvező, fix kamatozású hitellel egészíthető ki.

Start-számla (Babakötvény)

Ha van gyermekünk, akkor akár neki is félretehetünk Start-számlára, ezzel támogatva az életkezdését. A számlára befizetett összegek után 10 százalékos állami támogatás jár, ráadásul a Babakötvények kamata is kiemelkedő, hosszú távon is. Átlagos hozam mellett is a 19 éves futamidő végére 2,3 millió forint gyűlhet össze a számlán havi ötezer forint befizetése után. Emellett nagy könnyítés, hogy az innen felvett pénz adó-, járulék- és illetékmentes.

Életbiztosítás

Népszerű termékek az életbiztosítással egybekötött megtakarítás is. Ezeknek két alapvető formája van:

  • A klasszikus megtakarításos
  • A befektetési egységekhez kötött (Unit Linked)

Míg előbbinél a hosszútávon kiszámítható hozam lehet a vonzó a fix kamatozás miatt addig utóbbi a befektetési lehetőségek széles tárházával kecsegtet, mivel a befizetett összegeket (a költségek levonása után) eszközalapokba fektetik, aminek a kockázatát az ügyfél viseli.

Mind a két forma elérhető nyugdíjbiztosítás formájában is, igaz így a félretett pénzt elsősorban nyugdíjra fordíthatjuk. Előnye viszont, hogy 20 százalékos adójóváírást érvényesíthetünk, amit a számlánkon jóváírnak.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes nyugdíjpénztárak (ÖNYP) nagy előnye, hogy alacsony költségek mellett tehetünk félre pénzt, ráadásul a nyugdíjbiztosításokhoz hasonlóan 20 százalékos adójóváírást kapunk az államtól minden befizetésünk után (évente 150 ezer forintig). Az ÖNYP mögött választható portfóliók vannak, ebbe fekteti a pénztár a befizetett összegeket. Minden portfóliót a pénztár kezel az előre meghatározott befektetési politika szerint, így nekünk csak akkor kell foglalkozni a befektetésünkkel, amikor pénztártagokká válunk.

Lényeges, hogy az ÖNYP sem rövid távú megtakarítás, az így megtakarított pénzünket elsősorban nyugdíj célra tudjuk elkölteni. A nyugdíjpénztár egyébként kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentességet biztosít, feltéve, ha nyugdíjra vesszük fel a pénztárban tartott pénzt.

Tartós Befektetési Szerződés

A Tartós Befektetési Szerződés (TBSZ) a korábbiaknál szabadabb megtakarítási forma, de sokan használják arra, hogy havi plusz pénzüket ide tegyék. Legnagyobb előnye, hogy kamatadó és egészségügyi hozzájárulás (EHO) kedvezményt biztosít három év után, plusz két év elteltével pedig adó- és járulékmentesen juthatunk a pénzünkhöz.

A TBSZ-nek két fajtája van, az egyik a betéti számla, amiről bankbetéteket köthetünk le. A másik típus az értékpapírszámla, amire értékpapírokat vásárolhatunk, mint például befektetési alapokat, állampapírokat és részvényeket.

 

Címkék:
megtakarítás, start-számla, életbiztosítás, lakástakarékpénztár, start értékpapírszámla,