Kapsz prémiumot év végén? Hova tedd a pénzed?

Pénzcentrum2014. december 9. 12:01

December a karácsony, a szilveszter mellett sokak számára fontos pénzügyi szempontból: ez az év végi prémiumok időszaka is. Sokan szívesen tennék félre az így kapott pénzt, de a rendszeres megtakarításuk nem megfelelő arra, hogy egyszeri nagyobb összeget befizessenek rá. Megmutatjuk, hogy melyik az egyik legrugalmasabb termék arra, hogy félretegyük az év végi plusz pénzünket.

Az év végén sokan kapunk prémiumot a munkahelyünkön, vagy csak az évnek ebben az időszakában jutunk nagyobb jövedelemhez. Ebben az esetben több olyan megtakarítás van, amibe tehetjük a pénzünket, azonban a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) kimagaslik ezek közül. Ennek az elsődleges oka, hogy a lekötést követő öt év után teljes kamatadó- és járulékmentességet ad, illetve, hogy sok más középtávú, kötött felhasználású megtakarítással szemben a TBSZ-szel megtakarított pénzünk szabadon felhasználható.

Miért most tegyek pénzt TBSZ-be?

A kamatadó és egészségügyi hozzájárulás (EHO) mentességet a TBSZ csak a lekötési idő leteltével biztosítja, vagyis ezt a tartamot kell megvárnunk, ami összesen egy plusz három plusz kettő, vagyis összesen hat év. Van viszont egy kibúvó ez alól, amivel gyakorlatilag egy évvel lecsökkenthetjük a várakozási tartamot.

Mivel a törvény az időszakokat naptári évben állapítja meg, ezért, ha év végén indítunk ilyen megtakarítást, akkor a felhalmozási év (az első év, amikor a számlára pénzt fizethetünk be) minimálisra rövidül.

Ennek köszönhetően közel egy teljes évvel korábban kamatadó és EHO mentesen juthatunk a pénzünkhöz.

Hogyan működik a Tartós Befektetési Számla?

Akár rendszeres megtakarításról, akár egyszeri nagyobb befektetett összegről van szó, megfelelő megtakarítás lehet a TBSZ. Az értékpapír számlára - ahogy arra nevéből következtetni lehet - értékpapírokat vásárolhatunk, vagy ha a betéti számlát választjuk, akkor bankbetétben köthetjük le a pénzünket.

A felhalmozási év alatt a számlára befizetünk pénzeket, amiket azonnal leköthetünk vagy befektethetünk, de a felhalmozási év végével, december 31-én lezárul a számla és elkezdődik az első lekötési időszak, ami három év.

Az első lekötési időszak végén dönthetünk, hogy felvesszük-e a megtakarított összegünket, mivel ekkor már EHO mentesen és csupán 10 százalékos kamatadó megfizetése mellett hozzájuthatunk. Dönthetünk úgy is, hogy megvárjuk a második lekötési időszak végét is, amikor már teljesen adómentes és járulékmentes lesz a felvett összeg.

Ha a felhalmozási év letelte után további pénzt szeretnénk elhelyezni a számlánkon, akkor erre is van lehetőségünk, de ehhez minden ilyen új megtakarítást hozó évben új számlát kell nyitnunk, amelynek a felhalmozási időszaka természetesen a számlanyitás naptári éve lesz.

Loading...

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mire érdemes figyelni a számlanyitáskor?

A felhalmozási időszak ugyan csak december 31-én ér véget, azonban nem érdemes az utolsó pillanatig várni a pénz befizetésével. Akkor is megéri előre megnyitni a számlánkat, ha a pénzünkhöz csak az év végén jutunk hozzá. Igaz, a törvény előírja 25 ezer forint befizetését számlanyitáskor, mégis ha megtehetjük, akkor érdemes előre megnyitni, kezdetnek egy ilyen kisebb összeget lekötni, mivel így biztosan nem csúszunk ki az idei évből, hiszen így egy évet nyerhetünk.

A számlanyitáskor a másik, amire figyelni kell (egyébként minden befizetés után), hogy mibe tesszük a pénzünket. A betéti számla esetén nyilvánvalóan bankbetétet fogunk választani, azonban nem mindegy, hogy milyen futamidővel, mivel lehet éven belüli vagy hosszabb, akár a TBSZ-hez igazodóan három és öt éves futamidejű is a betétünk.

Az értékpapír számla esetén viszont ennél jóval nagyobb a szabadságunk, ezért itt minden befizetésnél figyelni kell, hogy mibe megy a pénzünk. Ha év végén egy nagyobb összeget teszünk a számlánkra, arra kiemelten érdemes figyelni, hiszen a számlán lévő pénz nem kamatozik, azt be is kell fektetni ahhoz, hogy hozamot érjünk el.

Természetesen ezúttal is várjuk olvasóink kérdéseit, amelyeket pénteken az FHB Bank szakértői válaszolnak meg. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu.

Címkék:
bank, tbsz, megtakarítás,