Megveszi az állam a Budapest Bankot: lenyúlhatják a bankbetétem?

Pénzcentrum2014. december 7. 10:00

Mostanra hivatalos lett, hogy a magyar állam veszi meg a Budapest Bankot, így újabb nagybank kerül állami kézbe, ezzel is megerősítve Orbán magyar bankrendszerről szőtt álmait. Az még nem dőlt el, hogy önálló bankként fog tovább üzemelni, vagy az MKB-ba beolvad majd a frissen vásárolt bank, de felmerül a kérdés, hogy beolvadás esetén mi lesz az ügyfelekkel. Nem kell majd visszafizetnem a hitelemet? Lehet, hogy az állam lenyúlja a betéteimet?

A hét folyamán először részleteket tudhattunk meg arról, hogy a Budapest Bankot eladhatják, szerdára viszont már hivatalosan is megerősítették az információt. A bankcsoportot végül a magyar állam veszi meg a General Electrictől (GE), arról viszont még nincs végleges döntés, hogy önálló bankként működik tovább, vagy beolvad a nyár folyamán állami kézbe került MKB Bankba.

Nem kell visszafizetnem a hitelemet?

A hiteleket nem fogják elengedni, ugyanis beolvadás esetén az MKB-nak ugyanazokkal a feltételekkel kell tovább fizetni a kölcsönünket, mint azt a Budapest Banknak tettük eddig. A szerződés feltételei sem változnak, ezért nem kell attól félni, hogy az új tulajdonos miatt változnának a hitelfeltételeink a már élő szerződéseknél.

Az állam lenyúlja a bankbetétem és a megtakarításaim?

A bankbetétek (és más betétekhez hasonló megtakarítások) esetén a futamidő végéig ugyan azok a feltételek érvényesek, amelyek a lekötéskor, vagyis az új tulajdonos nem csökkentheti le a már rögzített kamatokat. Amennyiben az új lekötéskor már az MKB lesz a tulajdonos, akkor természetesen lehetséges, hogy a BB-nél megszokott régi betétet már nem találjuk meg a kínálatban, de cserébe elérhetőek lesznek az MKB akkor aktuális ajánlatai.

Akkor semmit sem fogok érezni a Budapest Bank eladásából?

Dehogynem, kevesebb versenyző elméletileg kisebb versenyt is jelent, azonban a kormány szerint ez növelheti a versenyt. Ez a már így is magas bankolási költségekre hat kedvezőtlenül. Ha egyre kevesebb bankban tudunk megtakarítani, folyószámlát vezetni, vagy hitelt felvenni, akkor számíthatunk (az egyébként is alacsony) betéti kamatok csökkenésére, a díjak emelkedésére és a hitelkamatok megugrására.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az újabb bankvásárlás miatt Varga Mihály Nemzetgazdasági miniszter ismét elmondta, hogy a cél hosszabb távon a bankok újraprivatizálása. Vagyis az állam nem rendezkedik be hosszú távra. Az MKB Bank és a Budapest Bank megvásárlásával lehetőség adódik arra, hogy a hitelezést közvetlenül élénkíteni tudja a kormány.

 

Címkék:
budapest bank,