Öt meglepő tény a pénzről: nagyon piszkos, és drága is

Pénzcentrum2014. augusztus 2. 10:01

Meglepő tények a pénzünkről: tudtad például, hogy a készpénzállomány több mint felét nagy címletek teszik ki? És hogy többet költ, aki kp-t használ?

Aki készpénzt használ, hajlamos többet költeni

Az emberek nagyvonalúbban adnak borravalót, bevásárlás során pedig hajlamosak az összes náluk lévő pénzt elkölteni, ha bankkártya helyett készpénzzel fizetnek, derül ki egy nemrégiben a Bankrate weboldalon publikált kutatásból. Joydeep Srivastava, a Maryland Egyetem professzora szerint a kutatás egyik legfontosabb következtetése: "Aki nagyobb összeget hord magával, úgy érezheti, több pénze van, így könnyűszerrel költ többet."

Készpénz, a betegségek "melegágya"

Egy európai bankjegyen körülbelül annyi baktérium található, mint egy vécékilincsen (azaz 11 ezer kórokozó, sőt más kutatások szerint ez a szám 26 ezerre rúg). Bár a magyarok 84 százaléka tisztában van azzal, hogy a "készpénz koszos", ám mégis csak töredékük mos kezet készpénzes fizetés után, amivel csökkenthetné a fertőző baktériumok és vírusok szervezetbe kerülését. Járványos időszakban érdemes még fokozottabban odafigyelni erre.

Loading...

A parkolóautomata sem fogadja el a húszezrest

A forgalomban lévő készpénzállomány 33 százaléka tízezresekből, 22 százaléka húszezresekből áll, tehát az összes készpénz több mint felét nagy címletek teszik ki. Gyakran a kis boltok, vagy a jegy-, üdítő és parkoló automaták nem fogadják el a nagy címleteket. Ugyanakkor ezekben az esetekben egyre többször van lehetőség az alternatív fizetési módokra, például a mobiltelefonos, vagy bankkártyás fizetésre - tájékoztatta a Pénzcentrumot az OTP Bank.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tízből egy elveszett pénztárca kerül meg

Az amerikaiak 57 százaléka egyáltalán nem hord már magával "hagyományos" fizetőeszközt - írta nemrég a Time magazin. Háromnegyedük a lopástól tartva, míg a megkérdezettek több mint fele, az összeg elvesztésének veszélye miatt, dönt úgy nap, mint nap, hogy otthon hagyja bankjegyeit. Félelmük nem alaptalan: tízből csupán egy elveszett pénztárca kerül vissza tulajdonosához sértetlenül, a teljes összeggel együtt - derült ki egy angliai felméréséből. Legbiztonságosabb a pénzt bankban tartani, így a legkisebb az esélye annak, hogy tolvajok áldozatává váljon az ember.

Drága az előállítása

Az elektronikus fizetési módok alacsonyabb költséget jelentenek, mint a készpénzes fizetés - össztársadalmi szinten is. Egy 5 forintos érme előállítása például 20 forintba kerül, nem is számolva a szállítás, tárolás, őrzés költségeivel. Mindemellett a kártyás és online fizetés gyorsabb, és kényelmesebb is. Nem véletlen, hogy mára a magyar háztartások közel 85 százaléka rendelkezik bankkártyával, a hazai internetezőknek pedig több mint harmada e-vásárló. Magyarországon jelenleg a kereskedők negyedénél van lehetőség bankkártyával fizetni, és az online elfogadóhelyek száma is kétszeresére nőtt három év alatt.

Címkék:
készpénz, bankkártya, megtakarítás,